piątek, 11 marca 2022 11:06

Co warto wiedzieć o łuszczycy krostkowej? Czy jest uleczalna?

Autor Artykuł sponsorowany
Co warto wiedzieć o łuszczycy krostkowej? Czy jest uleczalna?

Co to jest łuszczyca krostkowa? Ten typ łuszczycy powoduje powstawanie czerwonawych, łuskowatych, ropnych wyprysków. Każdy, kto ma ropne wypryski na większej części ciała, potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeśli łuszczyca krostkowa jest bardzo rozległa, może zagrażać życiu. Wypełnione ropą zgrubienia nazywane są krostami. Mogą się one tworzyć na skórze, wewnątrz jamy ustnej lub pod paznokciem. Na czerwonym, szklistym obszarze mogą powstawać nowe krosty. One również łączą się ze sobą i pękają. Łuszczyca krostkowa jest nieuleczalna.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Łuszczyca jest stanem zapalnym, który powstaje, gdy układ odpornościowy zmienia sposób działania komórek, prowadząc do stanu zapalnego w różnych obszarach ciała. Może to wywołać szybki wzrost komórek skóry, co skutkuje zmianami skórnymi. Lekarze nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje, ale uważają, że określone cechy genetyczne mogą zwiększać ryzyko rozwoju tego schorzenia. Wydaje się, że łuszczyca krostkowa jest chorobą dziedziczną i może występować rodzinnie. Osoba z takimi cechami genetycznymi może być bardziej narażona na wystąpienie łuszczycy po kontakcie z określonymi czynnikami wyzwalającymi, ale nie u wszystkich osób z takimi cechami łuszczyca się rozwinie. Łuszczyca krostkowa obejmuje rozległe obszary skóry z zapaleniem i krostami, które zawierają płyn lub ropę, co nadaje im żółty lub kremowy kolor. Może to być bolesne. Krostki, które pękają lub wysychają, mogą wyglądać na brązowe lub skorupiaste. Czerwona lub przyciemniona skóra wokół krost może być gruba i łuszczyć się, a także pękać. Obecność ropy nie wskazuje na infekcję lub bakterię. Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów łuszczycy, krosty nie są zaraźliwe i nie stanowią zagrożenia dla innych.

Łuszczyca krostkowa - leczenie

Kortykosteroidy. Leki te są najczęściej przepisywane w leczeniu łuszczycy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Są one dostępne w postaci maści, kremów, balsamów, żeli. Kwas salicylowy. Szampony z kwasem salicylowym zmniejszają łuszczycę skóry głowy.  Smoła węglowa. Smoła węglowa zmniejsza łuszczenie się skóry, swędzenie i stan zapalny. Jest ona dostępna bez recepty lub na receptę w różnych postaciach, takich jak szampon, krem i olejek. Światło słoneczne. Krótkie, codzienne ekspozycje na światło słoneczne (helioterapia) mogą poprawić stan łuszczycy. Przed rozpoczęciem leczenia światłem słonecznym, zapytaj swojego lekarza o najbezpieczniejszy sposób wykorzystania światła naturalnego w leczeniu łuszczycy. Retinoidy to tabletki stosowane w celu zmniejszenia produkcji komórek skóry. Skutki uboczne mogą obejmować suchość skóry i bolesność mięśni. Leki te nie są zalecane w ciąży, w okresie karmienia piersią lub w przypadku zamiaru zajścia w ciążę. Krem z wyciągiem z aloesu, pozyskiwany z liści rośliny aloesowatej, może zmniejszyć zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, swędzenie i stan zapalny. Może być konieczne stosowanie kremu kilka razy dziennie przez miesiąc lub dłużej, aby zaobserwować poprawę stanu skóry.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.centrumluszczycy.pl/pol_m_Preparaty-na-luszczyce-431.html

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka