wtorek, 30 czerwca 2020 15:52

Co zrobić, kiedy stracimy ukochanego zwierzaka?

Autor Głos 24
Co zrobić, kiedy stracimy ukochanego zwierzaka?

Kiedy umiera nasze zwierzę, które było nie tylko naszym przyjacielem, ale niekiedy także członkiem rodziny, zastanawiamy się co zrobić w takiej sytuacji?

Utylizacja zwierząt

W znacznej większości przypadków, mamy do czynienia z utylizacją zwierząt po ich śmierci. Według przepisów prawa stają się one wtedy po prostu odpadem. Utylizacja rozumiana inaczej jako zniszczenie odpadów polega na pozostawieniu ciała swojego zwierzęcia w miejscu do tego uprawnionym tj. takim, które posiada podpisaną umowę z utylizatornią np.: klinika weterynaryjna bądź schronisko dla zwierząt. Utylizacja sama w sobie mówiąc, o naszym kochanym pupilu budzi w nas zarówno smutek, lęk, jak i przerażenie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli swoich podopiecznych, w Polsce powstaje coraz więcej krematoriów dla zwierząt. „Pamiętaj o mnie" jako jedna z nielicznych dostępnych na rynku profesjonalnych firm, oferuje w swoich usługach możliwość godnego pochowania naszego przyjaciela np. psa, kota czy królika poprzez kremację, w której mamy możliwość uczestniczyć.

Kremacja zwierząt

Podstawową różnicą między kremacją a utylizacją jest spalenie szczątków zwierzaka w piecu kremacyjnym, a nie utylizacyjnym. W całym procesie może brać udział najbliższa osoba, właściciel lub cała rodzina chcąca pożegnać swojego pupila. Istnieje także możliwość dojazdu bezpośrednio do domu gospodarza samochodem z zamontowaną chłodnią (co oferuje np. firma Pamiętaj o mnie).

Urna kremacyjna dla zwierząt

Bogata oferta urn dla zwierząt pozwala wybrać nam tę najodpowiedniejsza według nas. Najdroższą na rynku jest urna kryształowa oraz ceramiczna, której koszt mieści się w granicach od 250 zł - 600 zł. Do wyboru mamy także urny drewniane, metalowe czy w wykonaniu artystycznym. Co ciekawe, polskie prawo zabrania przechowywania urny z prochami zmarłej osoby w domu, jednak w przypadku zmarłych zwierząt urnę możemy zakopać np. w naszym ogródku czy też mieć ją po prostu w domu "na pamiątkę". Pamiętajmy! Zakopanie ciała zwierzęcia na własnej posesji jest zabronione w prawie polskim i grozi odpowiedzialnością karną.

Cena utylizacji zwierzęcia

Powracając do tematu utylizacji, której jedyną alternatywą na chwile obecną jest kremacja, dobrze jest mieć wiedzę, o jakich kosztach względem niej mówimy. Przyjmuje się średnio, że cena takiej usługi to ok. 10 zł na kilogram masy ciała zwierzaka. Jest to o wiele tańsza oferta od kremacji, dlatego także niektórzy się na nia decydują. Nie ponosimy np. dodatkowych kosztów związanych z urną, a także sama kremacja oscyluje w dużo większych kosztach.

Cennik kremacji zwierzaka

Kiedy możemy pozwolić sobie na większy wydatek bądź po prostu nie wyobrażamy sobie pochowania naszego kochanego zwierzaka w inny sposób, decydujemy się na kremację. Ceny kształtują się różnie w zależności od regionu miejsca w Polsce. Kremacja indywidualna psa lub kota o masie do 10 kg to koszt pomiędzy 600 zł a 800 zł. Przy niższej masie do 5 kg cena wynosi ok. 200 zł. Są to ceny wyższe od wspomnianej już utylizacji, aczkolwiek bezdyskusyjnie mamy tutaj do czynienia z godnym pochówkiem zwierzęcia i nietraktowaniem go jako odpad czy już niepotrzebna nam rzecz.

Cmentarze dla zwierząt w Polsce

Ze względu na jeszcze raczkującą tendencją kremacji zwierząt w naszym kraju, cmentarze dla nich nie są zbyt powszechnym zjawiskiem. Podobnie firmy pogrzebowe - tych oferujących takie usługi dla zwierząt nie ma tak wiele. Na chwilę obecną miejscem spoczynku dla zwierzaków są cmentarze m.in. w:

- Tykocin (woj. podlaskie),

- Konik Nowy (woj. mazowieckie),

- Kąty wrocławskie (woj. dolnośląskie),

- Łódź (woj. łódzkie),

- Toruń (woj. kujawsko-pomorskie),

- Ropczyce (woj. podkarpackie),

- Mochle, okolice Bydgoszczy (woj. kujawsko- pomorskie),

- Rybnik (woj. śląskie),

- Trzcianka (woj. wielkopolskie).

Pochowanie naszego zwierzaka, który był naszym najdroższym przyjacielem, jest trudnym doświadczeniem. Każdy przeżywa tę sytuację w inny sposób i tym samym może również pozwolić sobie na inne wydatki z tym związane. Aczkolwiek, zanim zdecydujemy o formie pochowania, przemyślmy najodpowiedniejszy sposób pożegnania kochanego pupila, niekiedy równoprawnego członka naszej rodziny.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka