wtorek, 11 lutego 2020 23:21

Covid-19 - to oficjalna nazwa wirusa z Wuhan. Kiedy będzie szczepionka? Nieprędko

Autor Tomasz Stępień
Covid-19 - to oficjalna nazwa wirusa z Wuhan. Kiedy będzie szczepionka? Nieprędko

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła nazwę choroby wywoływanej przez koronawirusa. To Covid-19.

Informację tę przekazał na konferencji prasowej dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. WHO jest zobowiązane do znalezienia nazwy, aby uniemożliwić użycie innych nazw, które mogą być niedokładne lub piętnujące. Nie powinna ona odnosić się do położenia geograficznego, zwierzęcia, osoby lub grupy ludzi, ale powinna być  wymowna i związana z chorobą. W nazwie Covid-19 „co” to korona, „vi” - wirus, „d” – choroba (ang. disease).

Niestety, Tedros nie miał dobrych informacji na temat szczepionki.

- Pierwsza szczepionka może być gotowa za 18 miesięcy, musimy więc przygotować się do długiej walki – powiedział dyrektor WHO.

Do dzisiejszego dnia (12 lutego 2020) Covid-19 zabił 1017 osób, 42 708 potwierdzonych przypadków chorych w Chinach. Większość przypadków i większość zgonów ma miejsce w prowincji Hubei, w Wuhan. Poza Chinami odnotowano 393 przypadki w 24 krajach. Jedna osoba zmarła.

Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował też o powołaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego ONZ, który będzie kierowany przez dr Mike'a Ryana. Ma on koncentrować się na aspektach zdrowotnych walki z wirusem. Inne agencje zajmą się społecznymi, ekonomicznymi i rozwojowymi skutkami wybuchu epidemii.

Europa i świat - najnowsze informacje