czwartek, 4 stycznia 2018 12:34

Cud w Mielcu?

Autor Marzena Gitler
Cud w Mielcu?

17 grudnia w Mielcu jubileusz trzydziestolecia powstania obchodziła parafia pw. Trójcy Przenajświętszej. Uroczystość, w której wziął udział ordynariusz tarnowski, bp. Andrzej Jeż, była okazją do odsłonięcia nowego pomnika bł. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, oraz poświęcenia noszącej jego imię zmodernizowanej ulicy.

Jubileuszowe obchody zainicjowano mszą świętą o godz. 18. Historię parafii i warunki panujące w skromnej kaplicy wspomniał w okolicznościowym kazaniu przewodniczący koncelebrze bp. Andrzej Jeż.
Parafia rozwijała się wraz z nowym osiedlem Smoczek, na którym powstała i wpisała się na stałe w krajobraz Mielca. Oficjalnie powołano ją do istnienia dekretem ks. abp. Jerzego Ablewicza z dnia 4 sierpnia 1987 roku, a pod koniec sierpnia posługę duszpasterską objął ks. Stanisław Składzień, będący nadal jej proboszczem. Pierwszą mszę świętą odprawiono na Smoczku 20 września w sali katechetycznej Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Wolności, a od 27 września odprawiano ją codziennie, najpierw w budynku gospodarczym u państwa Chmielów przy ul. Wolności 196, gdzie równocześnie mieściła się kaplica i sala katechetyczna.
Parafia rosła wraz z osiedlem, na którym przybywało ulic i domów. Jeszcze na jesieni zakupiono działkę przy ul. Smoczka z myślą o budowie przyszłej świątyni. W maju 1988 roku plac pod budowę kościoła oraz krzyż poświęcił ks. bp Piotr Bednarczyk. Budowa ruszyła już w lipcu, a podczas Pasterki poświęcił ją ks. bp Władysław Bobowski. Na jesieni postawiono dzwonnicę, na której 21 maja 1991 roku zawieszono trzy dzwony wykonane przez Odlewnię Dzwonów Walerii i Janusza Felczyńskich z Przemyśla. W latach 1990-1992 budowano budynek plebanii, a dr inż. Dobromr Sąsiadek wykonał projekt kościoła. Pierwsze prace przy budowie rozpoczęto 29 września 1993 roku. Kamień węgielny pod budowę mieleckiej świątyni 3 czerwca 1997 roku w Gnieźnie poświęcił ojciec św. Jan Paweł II. W 2001 roku podniesiono iglicę murowanej wieży kościelnej, na której zawisły dzwony, a w czasie adwentowych rekolekcji przy temperaturze -25 stopni C po raz pierwszy zaczęto odprawiać nabożeństwa w nowym kościele, będącym jeszcze w stanie surowym. Nowa świątynia została uroczyście poświęcona 28 marca 2003 roku przez ks. bpa Wiktora Skworca.
Ksiądz proboszcz dużą wagę przywiązuje do wystroju świątyni. W 2001 roku ufundowano betonową figurę św. Stanisława ze Szczepanowa, którą wykonano w Piekarach Śląskich. Autorem wielu rzeźb był śp. Stanisława Ciężadlika z Mszany Dolnej. Zaprojektował i zrealizował stacje Drogi Krzyżowej, rzeźby Trójcy Przenajświętszej i Matki Bożej Królowej Różańcowa oraz 5-metrową rzeźbę „Jezu ufam Tobie”. Antypedium ołtarza zrobił Marian Polański z Tarnowa. Kazimierza Kotwica z synami wykonali 10 dębowych konfesjonałów, dopasowanych do kształtu okien oraz piękne drzwi, boazerię z ławkami i obudowę filarów. Ławki ufundowały i wykonały parafie w Jaślanach, Biegonicach k. Nowego Sącza i Kolbuszowej Górnej.
Na 20-lecie parafii ufundowano wyjątkowe piętrowe tabernakulum, zaprojektowane przez Kazimierza Klimkiewicza z Tarnowa, wykonane w odlewni Mariana Polańskiego z Tarnowa i pozłocone przez Władysława Sendora z Niepołomic k. Krakowa. Pięć lat później ufundowano i wykonano figurę Pana Jezusa Nazareńskiego, wokół której umieszczono liczne relikwie.
W ciągu 30 lat życia mieleckiej parafii pełniło tu posługę 31 kapłanów i jeden diakon. Z parafii pochodzi też 15 kapłanów i 6 przyszłych duszpasterzy oraz 4 siostry zakonne. Na przestrzeni lat chrzest święty przyjęło tu 3846 dzieci, 5229 młodych ludzi otrzymało bierzmowanie, pobłogosławiono 1142 małżeństwa i odprawiono 955 pogrzebów.
Po dziękczynnej Eucharystii biskup Jeż uhonorował osoby szczególnie zasłużone przy budowie i funkcjonowaniu kościoła. Gratulacje od licznie przybyłych gości odebrał też wieloletni proboszcz parafii – jubilatki. Uczestnicy w procesji przeszli pod nie dawno postawiony pomnik bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który stanął przy noszącej jego imię ulicy. Po poświęceniu monumentu przez najważniejszego gościa, na prośbę pełniącego obowiązki prezydenta Mielca Jana Myśliwca, biskup poświęcił też wyremontowaną ulicę Kard. Stefana Wyszyńskiego.
Mielecki pomnik bardzo dobrze wpasował się w rozszerzający się kult Prymasa Tysiąclecia. 19 grudnia papież Franciszek podpisał dekret uznający heroiczność cnót ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, kończąc pierwszy etap procesu beatyfikacyjnego. Od tej pory przysługuje mu tytuł „Czcigodny Sługa Boży”. Do jego kanonizacji brakuje tylko i aż uznanego przez Kościół cudu za jego wstawiennictwem. Może wymodlą go właśnie mieleccy wierni, zanosząc prośby przy upamiętniającym go pomniku.
Marzena Gitler, foto: arch. parafii

Mielec - najnowsze informacje

Rozrywka