wtorek, 20 października 2020 10:37

Cynowanie - na czym polega i jakie daje rezultaty?

Autor Artykuł sponsorowany
Cynowanie - na czym polega i jakie daje rezultaty?

Dbałość o metalowe urządzenia to jeden z ważniejszych czynników, jaki wpływa na ich długotrwałe działanie. Dlatego o powierzchnię metalu należy odpowiednio dbać, ponieważ jest wiele czynników, które mogą doprowadzić do jej powolnej degradacji. Sposobem na zabezpieczenie metalu jest cynowanie galwaniczne. Na czym polega ten proces i jakie daje rezultaty?

  1. Cynowanie galwaniczne - na czym polega?
  2. Co wpływa na powierzchnię metali?
  3. Zalety cynowania

Cynowanie galwaniczne - na czym polega?

Cynowanie galwaniczne to bardzo wydajny proces polegający na pokrywaniu powierzchni metalowych cyną. Nakłada się ją przede wszystkim na elementy miedziane, stalowe oraz mosiężne. Obecnie cynowanie można podzielić na kilka metod. Jedną z ich jest natryskowy sposób pokrywania metali. Coraz cześciej spotyka się także metodę ogniową, czyli zanurzanie metalowego materiału w stopionej, rozgrzanej cynie. Cynę można także osadzać e sposób elektrolityczny. Oczywiście każdy z wymienionych procesów jest tak samo wydajny i wytrzymały. Czy pokrycie powierzchni cyną jest ważne?

Co wpływa na powierzchnię metali?

Metale to wytrzymałe materiały, jednak nie oznacza to, że nic nie wpływa na ich jakość.Każdy metal pod wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych podlega korozji. Deszcz, śnieg oraz silne wiatry sprawiają, że nawet najmocniejsze elementy powoli stają się coraz słabsze. Dlatego o każdą powierzchnię należy odpowiednio zadbać. Zastosowanie ochronnej powłoki może znacznie wpłynąć na żywotność metalowych elementów. Oczywiście cynowanie może być wykonane przy większych i mniejszych powierzchniach. dodatkowo nie ma żadnych przeszkód, aby używać tej metody w gastronomii. Cyna oraz jej pochodne związki nie wykazują żadnych właściwości toksycznych. Dzięki temu może mieć kontakt z żywnością bez obawy narażenia zdrowia i życia ludzi.

Zalety cynowania

Dlaczego akurat cyna jest wykorzystywana do pokrywania metalowych nawierzchni? Jest to pierwiastek odporny na działanie korozji. Ma dobre właściwości mechaniczne oraz niską temperaturę topnienia. Można jej używać w odlewnictwie, podczas przygotowania powierzchni przed lutowaniem. Stosuje się ją do zabezpieczania pojemników i urządzeń do przechowywania oraz obróbki artykułów spożywczych. Metoda ta jest powszechnie używana w przemyśle oraz usługach. To właśnie za pomocą cyny można zabezpieczyć praktycznie każdą powierzchnię metalową. Dodatkowo pierwiastek sprawdza się także przy regeneracji starych styków elektrycznych. Odpowiednie właściwości mechaniczne znajdują zastosowanie w wielu branżach.

Technologia - najnowsze informacje