piątek, 16 października 2020 14:49

Czerwona strefa w Krakowie. Co z komunikacją miejską?

Autor Marzena Gitler
Czerwona strefa w Krakowie. Co z komunikacją miejską?

W związku z objęciem miasta Kraków tzw. strefą czerwoną, a tym samym ograniczeniem liczby pasażerów, którzy mogą jednocześnie podróżować tramwajami i autobusami, została podjęta decyzja o wzmocnieniach komunikacji miejskiej - informuje Zarząd Transportu Publicznego.

Pierwsze zmiany zostały zaplanowane już na najbliższy weekend. Z myślą o osobach, które planują odwiedzić cmentarze przed 1 listopada, już w sobotę i niedzielę, 17-18 października, zostaną uruchomione specjalne linie do dwóch krakowskich cmentarzy. Do cmentarza Rakowickiego tramwaje będą kursować na liniach nr 80 i 82. Z kolei do cmentarza Batowice autobusy będą kursować na linii specjalnej nr 810, a dodatkowo zostanie zwiększona częstotliwość kursów na linii nr 105/405, 128 i 184.

Weekendowe zmiany w rejonie cmentarzy:

Linie tramwajowe:

  • nr 80 – dodatkowa linia tramwajowa kursująca po trasie: „Nowy Bieżanów P+R” – ul. Teligi, ul. Wielicka, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Grzegórzecka, al. Powstania Warszawskiego, ul. Lubicz, ul. Rakowicka – „Cmentarz Rakowicki”. Linia będzie kursować w godzinach ok. 9.00-17.00 z częstotliwością co 20 minut
  • nr 82 – dodatkowa linia tramwajowa kursująca po trasie: „Bronowice Małe” – ul. Bronowicka, ul. Królewska, ul. Karmelicka, ul. Basztowa, ul. Lubicz, ul. Rakowicka – „Cmentarz Rakowicki”. Linia będzie kursować w godzinach ok. 9.00-17.00 z częstotliwością co 20 minut.

Linie autobusowe:

  • nr 105/405 – będą kursować według specjalnego rozkładu jazdy. W godzinach ok. 9.00-17.00 częstotliwość kursowania zostanie zwiększona do 10 minut. Wszystkie kursy w godz. ok. 9.00-19.00 zostaną wydłużone do pętli „Cmentarz Batowice”
  • nr 128 – częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian. W godz. ok. 9.00-19.00 wszystkie kursy zostaną wydłużone do pętli Cmentarz Batowice”. Do obsługi linii będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności
  • nr 142, 193 – do obsługi linii będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności
  • nr 184 – będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy. W godzinach ok. 9.00-17.00 częstotliwość kursowania zostanie zwiększona do 10 minut. Wszystkie kursy w godz. ok. 9.00-19.00 zostaną wydłużone do pętli Cmentarz Batowice”
  • nr 810 – dodatkowa linia autobusowa kursująca po trasie: Cmentarz Batowice” – Powstańców, ul. Piasta Kołodzieja, ul. Mikołajczyka, ul. Obrońców Krzyża, ul. Żeromskiego, al. Róż, al. Przyjaźni, al. Solidarności, ul. Ujastek, ul. Łowińskiego, ul. Blokowa – „Cmentarz Grębałów” (powrót: ul. Darwina, ul. Kocmyrzowska, ul. Łowińskiego, ul. Ujastek). Linia będzie kursować w godzinach ok. 9.00-17.00 z częstotliwością co 40 minut.

W trosce o bezpieczeństwo pasażerów zostanie przygotowanych 30 dodatkowych autobusów i siedem dodatkowych tramwajów, które w zależności od potrzeb już od przyszłego tygodnia będą wysłane jako wzmocnienie na wybrane trasy – tam, gdzie pasażerów jest najwięcej. Ponieważ już teraz obserwujemy dużą liczbę pasażerów podróżujących autobusami linii nr 125 i 163, została podjęta decyzja o skierowaniu tam od przyszłego tygodnia pojemniejszych pojazdów przegubowych, zamiast 12-merowych. Zmianie ulegnie także funkcjonowanie linii nr 137 z „Krowodrzy Górki” do „Górki Narodowej Wschód” – zostanie zwiększona liczba kursów w okresie międzyszczytowym.

Wszystkie te zmiany są podyktowane troską o pasażerów krakowskiej komunikacji miejskiej i mają umożliwić zachowanie jak największego dystansu podczas podróży tramwajami i autobusami.

Warto podkreślić, że MPK SA od samego początku pandemii SARS CoV-2 podejmuje wiele działań w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, klientów i pracowników. Każdego dnia wszystkie pojazdy są dokładnie dezynfekowane, a prowadzący samodzielnie otwierają drzwi na każdym przystanku, dzięki czemu pasażerowie nie muszą dotykać przycisków. Cały czas w pojazdach są wydzielone strefy bezpieczeństwa w rejonie kabiny, która oddziela prowadzących i pasażerów.

Jednocześnie przypominamy, że w komunikacji miejskiej, zarówno w pojazdach, jak i podczas oczekiwania na przystankach, należy stosować się do obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Szczegółowe informacje dotyczące tras wybranych linii dostępne są na stronie internetowej ztp.krakow.pl, a także na przystankach.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje