niedziela, 14 lutego 2021 17:01

Czeski rząd przedłużył stan wyjątkowy mimo sprzeciwu Parlamentu

Autor Marzena Gitler
Czeski rząd przedłużył stan wyjątkowy mimo sprzeciwu Parlamentu

Czeski rząd przedłużył stan wyjątkowy pomimo sprzeciwu Parlamentu. Stan wyjątkowy zostanie wprowadzony na 14 dni - poinformowała czeska telewizja publiczna.

Stan wyjątkowy zostanie przedłużony na wniosek marszałków zarządzających czeskimi krajami samorządowymi. - Wszyscy marszałkowie zażądają wprowadzenia stanu wyjątkowego. To jedyny skuteczny sposób na poradzenie sobie z kryzysem - oświadczył zarządzający krajem morawsko-śląskim Ivo Vondrák.

Wcześniej wniosek premiera Andreja Babisza o przedłużenie stanu wyjątkowego do 14 lutego odrzucił czeski Parlament.

W Czechach lockdown ze zmieniającymi się obostrzeniami obowiązuje w zasadzie nieprzerwanie od października. Liczba nowych zakażeń u naszych sasiadów wciąż jest bardzo wysoka. W piątek było ponad 9 tys. nowych przypadków, w sobotę - 8810 a w niedzielę - 5118. W weekend z powodu koronawirusa zmarły w sumie  165 chorych. Od początku pandemii zakaziło się już ponad milion Czechów, a 18 tys. zmarło. W liczbie zakażeń na milion mieszkańców Czechy są na czwartym miejscu w Europie po Andorze, Gibraltarze i Czarnogórze i na szóstym miejscu pod względem zgonów na milion mieszkańców.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje