piątek, 16 października 2020 13:49

Będzie więcej łóżek dla chorych na COVID. Wiemy gdzie powstaną

Autor Marzena Gitler
Będzie więcej łóżek dla chorych na COVID. Wiemy gdzie powstaną

Wojewoda wyznaczył cztery szpitale wiodące, które będą koordynowały opiekę nad chorymi na COVID. Doświadczony anestezjolog dr Wojciech Serednicki został pełnomocnikiem wojewody ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim.

W ciągu ostatnich dziesięciu dniu w Małopolsce przybyło ponad 8 tys. nowych zakażonych. Od jutra niemal całe województwo będzie objęte czerwoną strefą. Nieustannie zwiększana jest liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19. Podejmowane są też inne działania związane z zapewnieniem stabilności systemu opieki zdrowotnej – informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Epidemia wkroczyła w naszym województwie na inny poziom niż dotychczas. Z dzisiejszych 1114 nowych potwierdzonych wyników testów ponad 84% (940) to przypadki rozproszone, a kolejne 5,5% (61) to ogniskach rodzinne. Zakażenia występują we wszystkich małopolskich powiatach, a ich liczba w poszczególnych regionach mieści się dziś w przedziale od 9 do 269. W czerwonej strefie nie będą tylko powiaty: dąbrowski, brzeski, tarnowski i proszowicki.

- Walka z koronawirusem prowadzona jest przez 24 godziny na dobę. Nieustannie rozbudowywany jest system opieki COVID-owej w oparciu o szpitale powiatowe, wojewódzkie i resortowe. Ale trzeba pamiętać, że ten proces to bardzo delikatna materia, wręcz praca na żywym organizmie. Trzeba zachować równowagę między świadczeniami na rzecz pacjentów z COVID-19 a pozostałymi, zmagającymi się z innymi schorzeniami. Dlatego każdą decyzję o poszerzeniu bazy łóżek konsultujemy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do systemu opieki COVID-owej dokładamy też szczególny element koordynacyjny. Powołałem swojego pełnomocnika ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim. Będzie nim dr Wojciech Serednicki, wcześniej pełniący funkcję konsultanta wojewódzkiego w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. Jego rolą będzie wprowadzanie usprawnień w tym szczególnym obszarze i wspieranie szpitali, które w najbliższym czasie będą pełniły wiodącą rolę w swoich subregionach, jeśli chodzi o działania związane z koronawirusem – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Warto dodać, że dr Wojciech Serednicki to ordynator anestezjologii i intensywnej terapii w CUMRiKu-u i wykładowca z tytułem doktora w Klinice Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej UJ.

Liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 w przeciągu ostatnich dni uległa znacznemu poszerzeniu. Kolejne decyzje zostały wydane wczoraj – zapewnia Łukasz Kmita. - Trwają dalsze ustalenia z dyrektorami szpitali i ich organami założycielskimi, na podstawie których ta baza zostanie stopniowo jeszcze zwiększona. Wydaliśmy decyzje, na podstawie których tylko w okresie od 9 do 16 października liczba łóżek zwiększyła się z poziomu 899 do 1495. Już wydane zostały decyzje gwarantują jej poszerzenie od najbliższego poniedziałku do 1914. Dalsze działania są w toku.

Jeśli chodzi o zaangażowanie szpitali, obowiązuje zasada: wszystkie ręce na pokład. Kolejne placówki zwiększają liczbę łóżek dla pacjentów COVID-owych. W ostatnich dniach do listy szpitali prowadzących te działania włączyły się choćby Nowy Szpital w Olkuszu czy Małopolski Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Krakowie – uspokaja wojewoda.

Gdzie powstaną nowe miejsca dla chorych w Krakowie?

Zwiększa się poziom zaangażowania szpitali miejskich. W najbliższym czasie bazę łóżek poszerzy zarówno Szpital im. Żeromskiego (do 89 łóżek – 22%), jak i Szpital im. Narutowicza (do 84 łóżek – 21%). Podobnie szpitale wojewódzkie: Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera (do 50 łóżek – 8%), Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II (do 76 łóżek – 14%), Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie (do 63 – 16%).

Nowe miejsca covidowe w Małopolsce

Zgodnie z kierunkiem wyznaczonym na jednym z ostatnich posiedzeń sztabu kryzysowego, w uzgodnieniu z Oddziałem Małopolskim Narodowego Fundusz Zdrowia wskazane zostały szpitale, które będą pełniły wiodącą rolę w swoich subregionach. Poziom wykorzystania bazy łóżkowej pod kątem leczenia pacjentów z COVID-19 będzie w nich podobny do tego, który niebawem zostanie osiągnięty w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (340 łóżek – 36%).

- Zdecydowaliśmy, że nie będą to trzy, jak wstępnie sygnalizowaliśmy, a cztery placówki w subregionach: Szpital Powiatowy im. T. Chałubińskiego w Zakopanem (74 łóżka – 40%), ZOZ w Oświęcimiu (105 łóżek – 28%), Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie (114 łóżek – 36%) oraz Szpital Powiatowy w Limanowej (103 łóżka – do 34%) – poinformował dziś wojewoda.

Co istotne, w oparciu o analizy prowadzone aktualnie przez zespół pełnomocnika wojewody ds. intensywnej terapii dr. Wojciecha Serednickiego wskazane zostaną szpitale w regionie, które wraz ze Szpitalem Uniwersyteckim będą pełniły funkcję ośrodków wiodących w zakresie intensywnej terapii dedykowanej pacjentom z COVID-19. Założeniem tych działań jest zoptymalizowanie – w oparciu o szpitale w regionie – systemu opieki nad pacjentami wymagającymi szczególnych procedur medycznych. Do ośrodka centralnego dołączą zatem szpitale, które będą koordynowały struktury obwodowe. Dodatkowo szpitale te zostaną wzmocnione sprzętowo, w szczególności w zakresie aparatury wykorzystywanej do tzw. terapii wysokoprzepływowej. Jest ona stosowana na wczesnym etapie choroby COVID-19 i pozwala na zmniejszenie liczby interwencji medycznych z wykorzystaniem respiratorów. Założeniem jest też taka organizacja we wskazanych szpitalach wiodących w zakresie intensywnej terapii, aby zoptymalizować ich wykorzystanie, niejako skupić łóżka respiratorowe w jednym miejscu. Aktualnie dr Wojciech Serednickiego prowadzi działania w terenie i ocenia potencjał szpitali w tym zakresie.

- Mamy przełomowy moment. Wiele zależy od postawy każdego z nas. Zalecam daleko idące ograniczenie aktywności w codziennym funkcjonowaniu, zgodnie z obostrzeniami wprowadzonymi przez polski rząd. Bądźmy odpowiedzialni i minimalizujmy ryzyko. Każdy z nas musi solidarnie włączyć się w tę walkę. Dziękuję personelowi medycznemu, który jest na pierwszej linii frontu. Kiedyś przyjdzie czas na podsumowania. Ale już teraz mamy tak wiele dowodów, że Małopolska jak długa i szeroka jednoczy się wokół wspólnego celu, jakim jest pomoc pacjentom i walka z koronawirusem – ocenił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

foto: Fb Wojciech Serednicki

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka