wtorek, 27 lipca 2021 10:00

Czy banki zwracają prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy banki zwracają prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu?

W wypadku wcześniejszej spłaty kredytu można ubiegać się o zwrot prowizji od banku. Żeby go uzyskać, trzeba spełnić odpowiednie warunki.

Zwrot prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu

Co składa się na całkowity koszt kredytu? Przede wszystkim, liczy się kwota, którą pożyczamy. Ponadto, na uwadze należy mieć oprocentowanie czy też naliczaną przez bank prowizję. Dobra informacja dla kredytobiorcy jest taka, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu możliwy jest zwrot prowizji, dzięki czemu obniży się całkowity koszt poniesiony przy spłacie.

Jak ubiegać się o zwrot prowizji? Przede wszystkim należy złożyć odpowiedni wniosek w banku. Można to uczynić w przeciągu 6 lat od momentu, w którym spłacona została całkowita kwota kredytu, pod warunkiem, że nastąpiło to przed wyznaczonym terminem. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy podmiotu prawnego, który doradzi nam, pomoże wypełnić wniosek. Zajrzeć można na przykład na stronę https://helphero.pl/zwrot-prowizji-bankowej/ eksperci Help Hero nie pobierają opłat wstępnych, możemy skorzystać z usług Eksperta Pośrednictwa Finansowego, wypłata środków może nastąpić nawet w 24 godziny po ich otrzymaniu od banku. Profesjonalista przyda nam się nie tylko na etapie składania wniosku, ale także jeśli bank będzie uchylać się od zwrotu pieniędzy i nastąpi konieczność wejścia na drogę sądową. Prawnik pomoże nam zgromadzić dokumentację i będzie nas reprezentować w postępowaniu.

Warto wiedzieć, że zwrot prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu umożliwił nam korzystny dla kredytobiorców wyrok TSUE. Kwotę zwrotu wylicza się za każdym razem w zindywidualizowany sposób. Jest ona zależna od tego w jakiej wysokości prowizję już pobrano oraz jak bardzo skrócono ustalony na początku harmonogram spłaty. Przydatnym narzędziem jest kalkulator wcześniejszej spłaty kredytu. Pozwala on nam samodzielnie wyliczyć rzeczoną kwotę oraz ewentualne odsetki za opóźnienie w jej zwrocie przez bank. Można skorzystać z pomocy eksperta z zespołu Help Hero, który pomoże nam w wyliczeniu odpowiedniej kwoty. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że prawidłowo wyliczyliśmy kwotę, zanim złożymy do banku odpowiedni wniosek.

Kto może ubiegać się o zwrot prowizji?

Czy zwrot prowizji możliwy jest we wszystkich przypadkach? Niezupełnie, konieczne jest bowiem spełnienie kilku warunków. Kwota kredytu nie może przekroczyć 255 500 złotych. Jeśli kredytu udzielono w innej walucie (na przykład we frankach), należy przeliczyć ekwiwalent. Drugim warunkiem jest oczywiście spłata kredytu przed czasem. Zwrot dotyczy wyłącznie tych sytuacji, kiedy kredytu udzielono osobie fizycznej. Jeżeli więc zadłużenie tyczy się działalności gospodarczej, nie ma możliwości skorzystania z opcji zwrotu prowizji. Istotne jest również, czy umowa o kredyt zawarta została po 18 grudnia 2011 roku, kiedy to w życie weszła ustawa o kredycie konsumenckim, pozwalająca na zwrot prowizji. Ten akt prawny odnosi się do kredytów gotówkowych, ratalnych, samochodowych a także konsolidacyjnych. Oczywiście, możliwość zwrotu prowizji istnieje tylko w wypadku umów, które tę prowizję obejmowały.

Warto wykorzystać tę opcję i jeśli tylko jest to możliwe - ubiegać się o zwrot prowizji. Niejednokrotnie pozwala to w znaczący sposób obniżyć koszty kredytu.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje