wtorek, 24 sierpnia 2021 12:20

Czy jest możliwe wszycie Esperalu z refundacją przez NFZ?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy jest możliwe wszycie Esperalu z refundacją przez NFZ?

Wszywka alkoholowa Esperal nie jest refundowana przez NFZ, ale pomaga skutecznie walczyć z alkoholizmem

Chociaż sam Esperal występuje w formie tabletek, nie jest to substancja całkowicie lecząca chorobę alkoholową, a jedynie swego rodzaju terapia awersyjna, która dzięki swojemu działaniu wywołującemu awersję po spożyciu alkoholu – skutecznie odstrasza osoby uzależnione od sięgnięcia po kieliszek. Skutkuje to tym, że mnóstwo osób, które cierpią na alkoholizm rezygnuje całkowicie ze spożywania napojów wysokoprocentowych. Niektórzy zadają sobie pytanie czy terapia Esperalem może być refundowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety taka możliwość na chwilę obecną nie istnieje, więc jest to metoda nierefundowana. Mimo wszystko wszywka jest jednak bardzo popularna jako metoda wspomagająca walkę z uzależnieniem i polecana szczególnie przez tych, którym pomogła całkowicie wyjść z nałogu. Najlepszą opcją jest jednak terapia kompleksowa czyli połączenie wszywki alkoholowej Esperal z psychoterapią, która skutecznie wspiera chorego w walce z uzależnieniem.

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

Jak wcześniej wspomniano, nie ma możliwości aby Esperal był refundowany na NFZ. Może być jedynie finansowany z prywatnych środków Pacjenta zainteresowanego zabiegiem.  Lek jest dostępny tylko na receptę wystawioną przez lekarza.

Wyjaśniając działanie Esperalu można śmiało powiedzieć, że hamuje on metabolizm alkoholu. W praktyce oznacza to, że osoby po zabiegu zaszycia odczuwają wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych jeżeli zdecydują się nawet na niewielkie spożycie alkoholu. Dokładniej rzecz ujmując, aktywny składnik omawianego leku, zwany Disulfiramem, blokuje enzym wydzielany przez wątrobę, który bierze udział w trawieniu alkoholu, czyli dehydrogenazę alkoholową. W normalnych warunkach alkohol jest rozkładany na kwas octowy i wydalany przez organizm. W przypadku wszywek alkoholowych organizm człowieka, który nie trawi alkoholu, rozkłada go na szkodliwy i toksyczny aldehyd octowy, który dodatkowo zaczyna się kumulować. Powoduje odczucia podobne do zatrucia alkoholowego, takie jak nudności, wymioty, bóle głowy, zawroty głowy, niepokój, zaczerwienienie twarzy, zmiany ciśnienia i niewydolność oddechową. Długotrwałe narażenie organizmu na aldehyd octowy może spowodować trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych, dezorientację, zawał serca, a nawet śmierć. Należy jednak Esperal wszywany podskórnie jeżeli nie ma kontaktu z alkoholem nie powoduje niepożądanych objawów, o ile jest stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza, czyli zgodnie z zasadami abstynencji. Efektem stosowania Esperalu jest niechęć do alkoholu, innymi słowy mówiąc wytworzenie tzw. awersji do napojów alkoholowych, gdyż w późniejszym czasie kojarzą się one alkoholikowi z nieprzyjemnymi objawami, których nie chce on doświadczać. Co jest szczególnie istotne, osoby z wszywką alkoholową Esperal nie powinny spożywać nie tylko czystego alkoholu, lecz również produktów, które w swoim składzie zawierają nawet niewielkie ilości alkoholu (np. słodycze, ciasta, ocet). Dotyczy to także kosmetyków i perfum, które mogą wywołać reakcje alergiczne.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Aby u danej osoby stwierdzić uzależnienie od alkoholu lub innej substancji psychoaktywnej, powinny wystąpić co najmniej trzy z niżej wymienionych objawów:

  1. Pierwszym z nich jest tzw. głód alkoholowy. Głód polega na stałej, natrętnej wręcz chęci napicia się alkoholu. Powoduje to z czasem zupełny brak kontroli nad ilością spożytego alkoholu etylowego.
  2. Drugim objawem jest stale powiększająca się tolerancja na alkohol – co za tym idzie potrzeba coraz większej dawki tej substancji.
  3. Trzecim symptomem alkoholizmu są objawy zespołu abstynencyjnego. Oznacza to, że kiedy osoba uzależniona odstawia (nagle) alkohol ignoruje pozostałe radości życiowe. Dodatkowo spożywa duże ilości różnego rodzaju trunków alkoholowych pomimo wiedzy o ich ogromnej szkodliwości.

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Zabieg zaszycia alkoholowego jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych bez przeciwwskazań do zabiegu, a sam Pacjent świadomie i celowo musi wyrazić zgodę na zabieg z zastosowaniem Esperalu. Na wstępie lekarz odbywa rozmowę z Pacjentem w celu zdiagnozowania stanu jego zdrowia. Cała procedura zaszycia alkoholowego jest stosunkowo nieinwazyjna i prosta. Jednak nadal jest to ingerencja chirurgiczna w ciało człowieka. Lek jest zwykle wstrzykiwany w okolice pośladków. Warto wybrać zaufany specjalistyczny gabinet o dobrych opiniach. W Bydgoszczy taką placówką jest http://esperalbydgoszcz.pl/. Chirurg odpowiada za bezpieczeństwo i jakość zabiegu, podając Pacjentowi znieczulenie miejscowe, aby zapewnić jak największy komfort osobie uzależnionej. Lekarz następnie przecina niewielką tkankę skóry a następnie wypreparowuje kanał, gdzie umieszcza indywidualnie dobraną dawkę leku.

Zabieg zaszycia alkoholowego z wykorzystaniem Esperalu kończy się założeniem szwów, owinięciem bandażem i podaniem antybiotyków. Zabieg jest krótki, trwa około 30 minut, jeżeli jest przeprowadzany przez lekarza specjalistę jest całkowicie bezbolesny (w znieczuleniu miejscowym) i nie wpływa na codzienne obowiązki Pacjenta bezpośrednio po zabiegu. Dzięki temu Pacjent może wrócić do swoich codziennych spraw i obowiązków już tego samego dnia. Ogromną zaletą specjalistycznego gabinetu zajmującego się awersyjnym leczeniem alkoholizmu jest podawana informacja o wszystkich zaleceniach przed i pozabiegowych. Esperal, który nie jest refundowany przez NFZ, będzie skuteczny przez około rok, lecz warto dodać, że nie ma przeciwwskazań aby po upłynięciu tego czasu zabieg powtórzyć – jeżeli zajdzie taka potrzeba. Pacjent musi jednak liczyć się z kolejnymi kosztami finansowymi

Kto powinien zdecydować się na zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal?

Na zabieg z wykorzystaniem Esperalu powinny zdecydować się osoby, które:

  • chcą skutecznie walczyć z choroby alkoholowej,
  • potrzebują dodatkowej pomocy i motywacji do zerwania z nałogiem,
  • z różnego rodzaju powodów nie mogą stosować doustnych metod farmakoterapii,
  • oczekują w krótkim czasie dużych rezultatów terapii zwalczającej alkoholizm,
  • potrzebują kompleksowych działań antyalkoholowych.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wszycia Esperalu?

Nie wszyscy mogą zostać zakwalifikowani do zabiegu zaszycia alkoholowego. Podczas wstępnego wywiadu z Pacjentem, o którym wspomniano już wcześniej lekarz sprawdza, czy Pacjent:

  • wykazuje nadwrażliwość na jakikolwiek składnik aktywny Esperalu,
  • posiada różnego rodzaju choroby przewlekłe lub też przyjmuje na stałe określone leki,
  • jest nietrzeźwy lub nie zachował obowiązkowej, 48 godzinnej abstynencji przed zabiegiem zaszycia,
  • w przypadku kobiet przeciwskazaniem jest ciąża, a także karmienie piersią.

Czasami po zabiegu implantacji wszywki alkoholowej Esperal organizm Pacjenta reaguje na lek jak na obcy przedmiot i chce się go zwyczajnie pozbyć. W takim przypadku konieczne będzie usunięcie wszywki alkoholowej Esperal i implantacja jej z powrotem (przy użyciu nowej tabletki). Ponieważ zabieg nie jest refundowany, również deimplantacja jak i ponowne zaszycie wiąże się z kolejnymi kosztami finansowymi.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka