środa, 12 maja 2021 10:16

Czy za 7 lat grozi nam katastrofa klimatyczna? Wicemarszałek: "Wiosna nie wygląda jak wiosna, lato nie wygląda jak lato"

Autor Marzena Gitler
Czy za 7 lat grozi nam katastrofa klimatyczna? Wicemarszałek: "Wiosna nie wygląda jak wiosna, lato nie wygląda jak lato"

Krótsze zimy, niestabilna pogoda, zimna i deszczowa wiosna, upalne i burzowe lato - każdy z nas już obserwuje zmiany klimatyczne. O zbliżającej się klimatycznej katastrofie i tym, czy i jak możemy jej zapobiec rozmawiamy z Tomaszem Urynowiczem, wicemarszałkiem województwa małopolskiego, odpowiedzialnym za wdrażanie programów proekologicznych takich jak rządowy program Czyste Powietrze.

W Dniu Ziemi 2021 uruchomiono w Krakowie zegar klimatyczny na fasadzie Tauron Areny. Nawiązuje on do nowojorskiej instalacji i przestrzega, że do katastrofy klimatycznej zostało nam już niespełna 7 lat. Czy możemy jeszcze coś zrobić, żeby ją powstrzymać? Jak wygląda wdrażanie programów proekologiczne w Małopolsce? Jakie zmiany czekają Małopolskę w najbliższych latach? Co już udało się osiągnąć? O ekoMałopolsce i wyzwaniach stojących przed samorządem rozmawiam z wicemarszałkiem Tomaszem Urynowiczem, doświadczonym samorządowcem, związanym z Krakowem i Nową Hutą, który w obecnej kadencji jak członek zarządu województwa małopolskiego odpowiada m.in za wdrażani programu Czyste Powietrze i innych programów związanych z ekologią.

- Wszystkie ośrodki naukowe, wszystkie uniwersytety na całym świecie mówią o tym że problem klimatyczny jest bardzo realny i zagraża nam wszystkim - mówi Tomasz Urynowicz. - Przecież każdy z nas już obserwuje te zmiany klimatyczne. Z jednej strony krótsze zimy, niestabilna pogoda, wiosna nie wygląda jak wiosna, lato nie wygląda jak lato. Z drugiej strony mamy wysychające rzeki, mamy bardzo poważny problem z wodami. To są też problemy klimatyczne, które dotykają każdego z nas i pozwalają nam wyobrazić sobie, co się może wydarzyć - przypomina marszałek Małopolski.

Kraków Tauron Arena
Zegar klimatyczny na Tauron Arenie Kraków - foto: krakow.pl

Tomasz Urynowicz uważa też, że to, czy uda nam się powstrzymać tę katastrofę zależy od każdego z nas. -  W dużej mierze odpowiedzialność za stan środowiska, w którym żyjemy zależy od Pani, ode mnie, od nas wszystkich, od naszych rodzin: od tego w jaki sposób segregujemy, czy oszczędzamy wodę, skąd bierzemy energię, jaką tą energię pozyskujemy. Ten zegar, który wisi na Tauron Arenie, z jednej strony jest oczywiście elementem promocji Green Film Festivalu w Krakowie, który jest wielkim wydarzeniem ekologicznym, ale ma przede wszystkim działać na świadomość, pokazywać jak wiele problemów na całym świecie dotyczy klimatu, dotyczy kwestii związanych z ochroną środowiska, z ochroną powietrza, a zegar ma działać na wyobraźnie – dodaje.

W rozmowie podsumowujemy też 2,5 roku kolejnej kadencji samorządu pod względem wdrażania programów proekologicznych. Co Tomasz Urynowicz uważa za największy sukces tych kilku lat, w których odpowiada za te zagadnienia?

- Program Ochrony Powietrza, który spowodował, że Małopolska jest liderem w skali całego kraju - podkreśla marszałek. - My jako pierwsze województwo wprowadziliśmy uchwały anty-smogowe. Pierwszy wprowadził je Kraków, a dziś mamy 10 kolejnych gmin w województwie małopolskim, które zamierzają w podobny sposób działać i walczyć ze smogiem - przypomina Tomasz Urynowicz.

Te samorządy to Skawina, Krzeszowice, Zabierzów, Rabka Zdrój, Czarny Dunajec oraz miasta Tarnów, Oświęcim, Nowy Targ i Chrzanów. A dołączają do nich kolejne. - Mamy przykład skuteczności województwa małopolskiego w pozyskiwaniu środków unijnych. Jesteśmy jedynym regionem w całej Unii Europejskiej, który realizuje równocześnie dwa zintegrowane programy life. Jeden dotyczący ochrony powietrza, to jest najbardziej znany projekt ze względu na wprowadzenie eko-doradców. Drugi dotyczący klimatu. Jesteśmy pierwszym województwem w kraju, które przyjęło plan dla klimatu. Jesteśmy województwem, które w tym momencie bardzo aktywnie walczy o ośrodki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który ma doprowadzić do do transformacji energetycznej naszego regionu - wylicza Urynowicz.

Ekologia - najnowsze informacje