piątek, 2 września 2022 13:46

Czym różnią się żaluzje bambusowe od drewnianych?

Autor Artykuł sponsorowany
Czym różnią się żaluzje bambusowe od drewnianych?

Żaluzje drewniane i bambusowe przypadną do gustu tym, którzy cenią naturalne piękno i niepowtarzalny wystrój wnętrz. Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej listwy pięknie uzupełnią wnętrze w każdym stylu. Stajemy jednak przed wyborem – które z nich wybrać?

Żaluzje drewniane – do jakich wnętrz?

Wybierając żaluzje drewniane, warto wiedzieć, że są one nieco cięższe niż te wykonane z bambusa. Ich waga to około 3-4kg/m2, co dla niektórych może być minusem. Ich składanie i rozwijanie na pewno będzie trochę cięższe niż w przypadku żaluzji bambusowych. Ma to też jednak swoje plusy – większa waga oznacza większą odporność na uszkodzenia, większą solidność i trwałość. Ich lamele są nieco grubsze niż te bambusowe, dzięki czemu lepiej chronią nas przed promieniami słonecznymi.

Żaluzje okienne wewnętrzne wykonane z drewna dobrze sprawdzają się na dużych oknach. Ponieważ drewniane żaluzje lepiej zaciemniają wnętrza, to idealnie pasują do pomieszczeń takich jak sypialnie czy pokoje dziecięce. Sprawdzą się też do pomieszczeń, które są mocno naświetlone, na przykład tych od południa. Ich budowa sprawia, że są dobrym izolatorem termicznym, dzięki czemu znacznie lepiej chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się niż rolety bambusowe. Lamele są gładkie i nie posiadają żadnych rowków, co ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Żaluzje bambusowe – lżejsza alternatywa

Podstawową zaletą żaluzji bambusowych jest ich lekkość. Ich waga jest prawie o 40% mniejsza niż żaluzji drewnianych. Dzięki temu ich składanie i rozkładanie jest łatwe i wygodne. Lekkość ta sprawia jednak, że po długotrwałym użytkowaniu mogą być lekko podatne na uszkodzenia czy wygięcia. Lamele są cieńsze, dzięki czemu zajmują mniej miejsca i idealnie pasują do okien o niewielkich rozmiarach. Ich waga i konstrukcja sprawiają, że przepuszczają znacznie więcej światła niż żaluzje drewniane. Ze względu na wyższą przepuszczalność promieni słonecznych i niższą izolacyjność cieplną najczęściej montuje się je w pomieszczeniach takich jak salon czy kuchnia. Żaluzje bambusowe 50 mm (a więc żaluzje bambusowe szerokie) sprawdzą się też jednak w innych pomieszczeniach.

Aranżacja w kuchni – żaluzje bambusowe ze zdjęcia znajdziesz na: https://clicky.pl/zaluzje-bambusowe-c-11_47.html.

Żaluzje drewniane bambusowe wykonane są ze sprasowanej trawy bambusowej. Z tego powodu ich kolor nie jest jednolity, a struktura lamel nie jest równa. Może to być przeszkodą podczas sprzątania, ponieważ łatwiej się będzie na nich gromadził kurz. Regularne czyszczenie ochroni jednak roletę przed zabrudzeniem. Warto też wiedzieć, że bambus nie musi oznaczać wysokiej ceny – tanie żaluzje bambusowe są obecnie powszechnie dostępne.

Do jakich wnętrz sprawdzą się żaluzje drewniane i bambusowe?

Żaluzje drewniane i bambusowe wyróżniają się jakością, estetyką i praktycznością. Wykonane z wielką starannością i dbałością o szczegóły zapewnią lata bezawaryjnej eksploatacji. Ponieważ do wyboru mamy mnóstwo opcji kolorystycznych, to zarówno żaluzje drewniane, jak i bambusowe możemy dobrać do wielu rodzajów wnętrz. Przede wszystkim żaluzje w naturalnych brązowych i beżowym kolorze będą pasować do wnętrz w stylu boho. Wyróżniają się one jasnymi barwami, drewnianymi meblami i zasłonami z lnu czy bawełny. Dlatego właśnie na okna czy drzwi tarasowe sprawdzą się tutaj idealnie żaluzje w naturalnym kolorze.

Żaluzje drewniane i bambusowe mogą się też jednak sprawdzić w bardziej nowoczesnych i „chłodnych” wnętrzach. Wszystko zależy od wybranego koloru – czarne albo białe żaluzje będą pasować do modernistycznych wnętrz, które wyróżniają się dużą ilością szkła, betonu i metalu.

Żaluzje bambusowe marki Clicky

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje