O kwestiach związanych z opodatkowaniem firm można powiedzieć wiele. Najwięcej mówi się o ryczałcie i podatku VAT. Ryczałt a VAT – co warto wiedzieć? Czy możliwe jest połączenie tych dwóch form? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych informacji na ten temat.
Czym jest ryczałt – to warto wiedzieć
Ryczałt ewidencjonowany to prosta forma opodatkowania działalności gospodarczej. To właśnie dlatego cieszy się niemałą popularnością. Wybierając tę formę, podatek płaci się od przychodu bez odliczenia kosztów jego uzyskania. Tę formę opodatkowania mogą wybrać właściciele działalności gospodarczej prowadzący ją w formie:
- Indywidualnej (jednoosobowa działalność gospodarcza),
- Spółki jawnej, której jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne,
- Spółki cywilnej, której jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne.
Kto może wybrać ryczałt? To opcja dla podatników, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej bez względu na przychody, ale tylko jeśli nie korzystali w tym samym roku z opodatkowania według karty podatkowej. Ryczałt jest dostępny także w przypadku, gdy w roku poprzedzającym rok podatkowy przychód z tej działalności:
- Wyniósł nie więcej niż 2 000 000 euro w przypadku działalności prowadzonej samodzielnie.
- Wyniósł nie więcej niż 2 000 000 euro w przypadku spółki, jednak jest to suma wszystkich wspólników.
Stawki ryczałtu są różne. Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Tak na przykład w roku 2023 stawka ryczałtu dla przychodów osiągniętych w ramach wykonywania wolnych zawodów to 17%. W przypadku usług związanych z wydawaniem pakietów oprogramowania systemowego stawka ta wynosi zaś 12%.
Czym jest VAT – najważniejsze informacje
Jedną z najważniejszych zalet, jeśli chodzi o VAT jest możliwość odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych kosztów. Warto także wspomnieć, że wybranie tej formy może pomóc w nawiązaniu relacji biznesowych z kontrahentami. Możliwość odliczenia podatku od dostarczonych towarów, czy też usług jest bowiem bardzo kusząca.
Bezwzględny obowiązek rejestracji w VAT dotyczy działalności, które nie mają siedziby na terenie Polski, a także firm, które prowadzą sprzedaż online artykułów takich jak preparaty kosmetyczne i toaletowe, komputery, wyroby elektroniczne i optyczne, urządzenia elektryczne i nieelektryczne sprzętu gospodarstwa domowego. Obowiązek ten dotyczy także hurtowej i detalicznej sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów samochodowych i motocykli.
Ryczałt i VAT – możesz to połączyć
VAT to podatek od towarów i usług, ryczałt zaś jest jednym z rodzajów podatku dochodowego. Każdy z nich podlega odrębnym przepisom prawa. Są to główne różnice, jeśli chodzi o ryczałt i VAT.
Okazuje się, że rozliczając dochody na podstawie ryczałtu, można stać się płatnikiem podatku VAT. Połączenie ryczałt VAT ma wiele zalet i niewątpliwie warto z tego skorzystać. Łączenie ryczałtu i VAT to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku programistów pracujących na kontraktach B2B, ale nie tylko.
Jeśli wciąż nie wiesz, jakie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku Twojej działalności gospodarczej najlepiej, warto zasięgnąć porady u doradcy podatkowego. Szczególnie dobrą opcją jest konsultacja online. Wielu profesjonalistów oferuje taką możliwość. Dzięki konsultacji online zaoszczędzisz nie tylko czas i energię, ale przede wszystkim dowiesz się, jaka forma opodatkowania okaże się najlepsza w przypadku Twojej działalności gospodarczej.