wtorek, 2 marca 2021 10:10

Pcim: Zniszczony mural w programie Roberta Makłowicza. Czy doczeka się renowacji?

Autor Julia Mistarz
Pcim: Zniszczony mural w programie Roberta Makłowicza. Czy doczeka się renowacji?

Robert Makłowicz odwiedził okolice Pcimia w programie „Polska odc. 32 Beskid Wyspowy. Wśród Kliszczaków”. Jednym z tematów odcinka był mural. Podczas rozmowy z Dariuszem Martynowiczem udało mu się ustalić czy zniszczony mural "Gościnność" zostanie odnowiony.

Promujący lokalne wartości mural powstał w 2019 roku i bardzo szybko stał się obiektem kontrowersji. Najpierw został skrytykowany przez miejscowego księdza.  Nie zyskał także akceptacji mieszkańców, którzy powiązali go z ruchem LGBT.  Wyraz "gościnność" został pomalowany na dwa różne kolory, z których wyróżnia się słowo"inność". Kogut został odebrany jako symbol zdrady. Mural został zniszczony przez anonimową osobę- ze słowa "Gościnność" skreślono litery tworzące napis"inność"oraz domalowano znak Polski Walczącej.

Mural zyskał sporo zwolenników, dla nich dobre informacje przekazał Dariusz Martynowicz, nauczyciel nadzorujący projekt "Regio-mural Kliszczacy"

- Jest szansa na happy end. Tak się składa, że zostałem wyróżniony w konkursie za naprawianie świata Ireny Sandlerowej i przyznano mi nagrodę specjalną na odnowienie tego muralu. Zgodę wójta mamy, mam nadzieję, że zwycięży gościnność - przekonuje Dariusz Martynowicz

Robert Makłowicz uważa, że projekt muralu jest kapitalny i uświadamia znaczenie słowa gościnność. Daniel Martynowicz zwraca uwagę na specyfikę ludzi, którzy mieszkają w Pcimiu: są bardzo życzliwi i otwarci, ale również przywiązują dużą wagę do tradycji. Jedno jest pewne, mural zostanie odnowiony. Pytanie, na jak długo?

Info: „Polska odc. 32 Beskid Wyspowy. Wśród Kliszczaków”

Myślenice - najnowsze informacje