poniedziałek, 19 kwietnia 2021 10:12

Czyszczenie tarasu po zimie – jak zrobić to dobrze?

Autor Artykuł sponsorowany
Czyszczenie tarasu po zimie – jak zrobić to dobrze?

Niskie temperatury i opady deszczu czy śniegu w sezonie zimowym naraża podłoże naszego tarasu na nieodwracalne często skutki. Niezależnie od tego czy wyłożone jest płytkami, kamieniem naturalnym, czy też drewnem – wymaga sprzątania i odpowiedniej renowacji. O tym, w jaki sposób przeprowadzić niezbędne zabiegi pielęgnacyjne i doczyścić nawet najbardziej problematyczne strefy podłogowe tarasu czy werandy – dowiesz się z naszego poradnika.

Porad udzielili eksperci z firmy ShadowXL, specjalizującej się w produkcji i montażu oszklonych werand i ogrodów zimowych. Jeśli szukasz najlepszej oferty na zadaszenie tarasu czy wykonanie  systemu szklanych ścian przesuwnych - skontaktuj się z jednymi z najlepszych specjalistów w branży.

Czyszczenie ceramicznych płytek i fug

Marznący deszcz, topniejący śnieg i wiatr pozostawiają nieestetyczne smugi i zacieki na naszych werandach czy balkonach w czasie kilkumiesięcznej przerwy od użytkowania. Przy odrobinie wysiłku ślady te można usunąć samodzielnie, używając myjki ciśnieniowej bądź parowej z mieszanką wody i delikatnego detergentu. O wiele większy problem stanowią zabrudzenia fug, w przypadku których tradycyjne środki czyszczące okazują się często niewystarczające. W takim przypadku lepiej sprawdzi się parownica. Jeżeli jednak nie posiadamy takiego urządzenia, warto wypróbować domowy sposób - pastę z sody połączonej z kilka kroplami octu bądź soku z cytryny. Wystarczy wcierać ją w zabrudzone miejsca, używając szczotki do czyszczenia fug. Jeśli to rozwiązanie zawiedzie, pomóc może specjalistyczny środek do mycia fug albo preparat do usuwania zapraw spoinowych (uprzednio rozcieńczony z wodą). Pamiętać należy, by przed zastosowaniem mieszanki, wypróbować jej działanie na niewielkiej powierzchni!

Po oczyszczeniu tarasu warto zabezpieczyć ceramiczną nawierzchnię specjalistycznym preparatem. Uniemożliwi on wnikanie wody w mikrouszkodzenia na powierzchni płytek oraz spoin, przedłużając tym samym ich trwałość i ładny wygląd.
Ważna informacja: impregnowanie jest wskazane jedynie w przypadku płytek nieszkliwionych.

Jak wyczyścić drewniane deski tarasowe?

Czyszczenie i konserwacja tarasu z drewna są znacznie bardziej kłopotliwe. Aby oczyścić deski z mokrych, brudnych śladów, a także z kawałków gałęzi, resztek liści czy też martwych owadów, które zagnieździły się w szczelinach należy użyć myjki ciśnieniowej. To ważne, żeby kierować jej wzdłuż długości desek (lub ich poszczególnych ryflowań). Po dokładnym opłukaniu podłogi wodą, powinno się ją umyć roztworem preparatu do czyszczenia drewnianych tarasów, polewając nim deski i czyszcząc je szczotką o twardym włosiu. Na końcu należy ponownie spłukać taras wodą i pozostawić do wyschnięcia.

W tak wyczyszczonym tarasie ujawnią się wszelkie skazy. By przywrócić go do stanu świetności trzeba zeszlifować wystające drzazgi albo łuszczące się powłoki. Nierówności i przebarwienia można pozbyć się przy użyciu szlifierki elektrycznej o okrągłej podstawie. Najpierw zaczynamy od szlifowania papierem ściernym o granulacji 36-40, by zakończyć wygładzanie za pomocą papieru o drobnym uziarnieniu (około 60-80).  
Odświeżone deski warto zabezpieczyć na przykład wykonując olejowanie. Drewno iglaste świetnie zakonserwuje olej z biocydami. Natomiast do drewna egzotycznego wystarczy tradycyjny olej bez dodatków. Preparat nanosimy na suche deski szerokim pędzlem o szorstkim włosiu, pamiętając, by pokrywać również ich boczne krawędzie. Tak zaolejowany taras trzeba pozostawić do dokładnego wyschnięcia na okres wskazany przez producenta impregnatu.

Mycie i impregnacja podłogi z kamienia

Najłatwiejsze w pielęgnacji nawierzchni kamiennych są podłogi z granitu. Wystarczy umyć je myjką ciśnieniową albo szlauchem i pozostawić go osuszenia. Więcej problemu nastręcza podłoga z wapienia bądź piaskowca, a to ze względu na porowatą strukturę. Prócz dokładnego umycia pod ciśnieniem wymaga też szczególnego potraktowania poszczególnych rodzajów zabrudzeń. Sadzę i uporczywe plamy tłuszczu zmywamy za pomocą czystej ścierki nasączonej benzyną ekstrakcyjną. Na wykwity solne stosujemy okłady z ligniny namoczonej w wodzie destylowanej, pozostawiając je bezpośrednio na wykwitach aż do całkowitego wyschnięcia. Na pozostałe zabrudzenia pomoże profesjonalny czyścik do kamieni i fug.
Dodatkowym zabezpieczeniem (raz na trzy lata) będzie specjalistyczny impregnat. Ochroni to podłoże przed zarastaniem glonami.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka