czwartek, 6 października 2022 08:47

Czytanie dzieciom i miejska pasieka. Prospołeczne inicjatywy krakowskiego salonu samochodowego

Autor Artykuł zewnętrzny
Czytanie dzieciom i miejska pasieka. Prospołeczne inicjatywy krakowskiego salonu samochodowego

Pasieka dla pszczół zlokalizowana na zielonym dachu, domek dla owadów tuż obok budynku i organizowane cyklicznie warsztaty proekologiczne. To tylko niektóre z inicjatyw podejmowanych w ostatnim czasie przez salon Volvo Car PGD Kraków mieszczący się przy al. Powstańców Śląskich. Przed wakacjami marka zainicjowała również akcję Czytamy z Volvo!, w ramach której popularyzuje ideę rodzinnego czytania i słuchania książek w podróży.

Wszystkie działania podejmowane przez Grupę PGD, właściciela salonu, wpisują się w filozofię Volvo - marki samochodów rodzinnych, troszczącej się o bezpieczeństwo zarówno pasażerów (m.in. poprzez wprowadzenie w swoich samochodach ograniczników prędkości do 180 km/h), jak i całej planety. W ramach swoich działań proekologicznych do 2030 roku Volvo zamierza produkować wyłącznie samochody elektryczne, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia emisji CO2.

Geneza prospołecznej akcji z autorami książek dla dzieci wywodzi się z potrzeby umilenia i wartościowego urozmaicenia czasu spędzanego w aucie podczas rodzinnych podróży. Jak bowiem dowodzą badania, hałas w samochodzie jest jednym z największych rozpraszaczy uwagi kierowcy.

Czytamy z Volvo w podróży… i w salonie

Angażowanie dziecka w podróży poprzez słuchanie audiobooków wpływa nie tylko na ogólną atmosferę w samochodzie, ale również w przyjemny i aktywny sposób rozwija intelekt naszej pociechy.

Idea czytania dzieciom spotkała się z bardzo pozytywną reakcją najmłodszych i ich rodziców. Postanowiliśmy więc zaproponować małym czytelnikom specjalne eventy z czytaniem książek – oznajmia Sebastian Woźniak, dyrektor salonu Volvo należącego do Grupy PGD. Pierwsze spotkania odbyły się w czerwcu. Równolegle z internetowym startem akcji Czytamy z Volvo! salon zaprosił do siebie czwórkę autorek biorących udział w inicjatywie. Z okazji Dnia Dziecka Katarzyna Wierzbicka, Izabela Michta, Katarzyna Vanevska i Weronika Szelęgiewicz przeprowadziły spotkania autorskie, podczas których czytały fragmenty swoich książek dzieciom z wybranych krakowskich szkół i przedszkoli.

Katarzyna Wierzbicka

Marcin Prokop i bajka po ukraińsku

Wspaniała atmosfera czerwcowych spotkań autorek z dziećmi zachęciła markę, by kontynuować inicjatywę również jesienią. Już w sobotę, 8 października, na kanapie w specjalnym kąciku czytelniczym salonu Volvo Car PGD Kraków zasiądzie czwórka kolejnych autorów, którzy zaprezentują wybrane fragmenty swoich książek.

Katarzyna Pruszkowska-Sokalla

Od godziny 12:00 planowane jest wspólne czytanie z dziennikarką Katarzyną Pruszkowską-Sokallą, która przedstawi dzieciom fragment swojej debiutanckiej powieści pt. O Kaziku i misiu Słoniku. O godzinie 12:30 w salonie pojawi się Agnieszka Misiewicz, która przeczyta po polsku i ukraińsku swoje opowiadanie Wielka podróż. Początek. Salon odwiedzi również Anna Świątek, autorka książek o przygodach Tututu, która o godz. 13:00 wraz z wydawczynią serii, Anną Pactwą, przeczyta fragment swojej ostatniej książki pt. Tututu doświadcza (nie)znanego.

Agnieszka Misiewicz

Z kolei o godz. 14:00 odbędzie się zamknięte spotkanie z Marcinem Prokopem, który przed zaproszoną publicznością przeczyta kilka wybranych opowieści ze swojego nowego zbioru o tematyce motoryzacyjnej pt. Gaz do dechy. Odjazdowe opowieści o samochodach. Popularny prezenter telewizyjny odwiedził już salon w ubiegłym roku, czytając i rejestrując przed kamerami fragment swojej wcześniejszej książki Chłopaki chojraki. Z tym, jak również innymi zrealizowanymi wówczas nagraniami można zapoznać się na stronie internetowej akcji.

Katarzyna Vanevska

W trakcie sobotniego wydarzenia przewidziane są rozmowy z autorami, a także możliwość wygrania poszczególnych książek. Wszystkie spotkania zostaną również zarejestrowane, a zrealizowane w ten sposób nagrania trafią na kanały akcji dostępne w internecie – deklaruje Sebastian Woźniak. Gorąco zachęcam wszystkie dzieci do odwiedzin - w trakcie dłuższych i krótszych podróży - magicznego świata Czytamy z Volvo! i wspólnego spędzenia czasu z autorami czytającymi swoje książki. Taka forma rozrywki z pewnością będzie ciekawa i rozwojowa dla całej rodziny – konkluduje dyrektor salonu.

Anna Świątek
Kraków

Kraków - najnowsze informacje