czwartek, 21 kwietnia 2022 10:29

Detoks alkoholowy czy terapia alkoholowa w prywatnym ośrodku?

Autor Artykuł sponsorowany
Detoks alkoholowy czy terapia alkoholowa w prywatnym ośrodku?

Detoksykacja organizmu to bardzo skomplikowany i wyczerpujący proces, który umożliwia usunięcie z organizmu wszystkich toksyn nagromadzonych na skutek uzależnienia od alkoholu czy też substancji psychoaktywnych. Uśredniony czas trwania detoksu wynosi od ok. 7 do 10 dni. Na jego ostateczną długość przekłada się cały szereg czynników. Przede wszystkim stan zdrowia osoby uzależnionej, jak i też rodzaj stosowanej substancji. Z kolei terapia alkoholowa opiera się na przekazaniu fachowej, jednak życiowej, wiedzy na temat uzależnień. Wówczas analizowane są objawy, przebieg, konsekwencja jak i wpływ na wszystkie sfery życia.

Rolą terapii alkoholowej jest wydobycie u osoby uzależnionej motywacji potrzebnej do trzeźwienia i wskazanie ponoszonej odpowiedzialności za swoje życie i zdrowie. Przedstawiamy podstawowe informacje na temat detoksu i terapii alkoholowej. Dodatkowo wskazujemy, które rozwiązanie charakteryzuje się lepszymi efektami.

Na czym polega detoks alkoholowy?

Detoks to nic innego jak proces odtruwania organizmu, który przebiega pod kontrolą specjalistów. Nadrzędnym celem jest zachowanie bezpieczeństwa osoby uzależnionej. Pierwsza faza detoksu to okres od 7 do 10 dni, jednak dla pacjentów nie jest on najprzyjemniejszy. Jest on silnie związany z zespołem odstawienia, czyli sytuacją, kiedy osoba uzależniona próbuje odstawić używki. W praktyce mogą występować zarówno fizjologiczne jak i psychologiczne objawy, a detoks umożliwia usunięcie toksyn z organizmu. Detoks uznawany jest za początek walki z uzależnieniem. W niektórych przypadkach detoks może trwać nawet kilka miesięcy, ponieważ szkodliwe działanie substancji może wywołać ogromne spustoszenie w organizmie.

Detoks może być przeprowadzany zarówno w domu jak i w ośrodku terapii. Wybór należy do osoby uzależnionej. Z pewnością przebywanie pod nieustanną kontrolą specjalistów jest o wiele lepszym rozwiązaniem, które przynosi lepsze rezultaty. Te osoby posiadają  właściwe kompetencje, które pozwalają na skuteczne niesienie pomocy osobom uzależnionym. Dodatkowo można skorzystać z pomocy farmakologicznej, która u wielu osób jest wręcz niezbędna.

Terapia alkoholowa - podstawowe informacje

Podstawowymi celami terapii alkoholowej jest zachowanie trwałej abstynencji, co ma przynieść poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego. Podczas leczenia osoba uzależniona nabywa umiejętności, które są konieczne do nauki problemów emocjonalnych jak i społecznych. Średni czas trwania terapii alkoholowej wynosi od 18 do 24 miesięcy. Z pewnością każdy etap terapii jest istotny, jednak ten pierwszy powinien być przeprowadzony w specjalnych ośrodkach, np. zakładach stacjonarnych jak i oddziałach dziennych. Ten etap potrafi trwać średnio od 6 do 8 tygodni. W przypadku przeprowadzania go przez placówki ambulatoryjne ten czas trwa od czterech do sześciu miesięcy.

Zakończenie leczenia w specjalnych ośrodku, umożliwia skierowanie osoby uzależnionej na proces leczenia oparty na psychoterapii. Może on się odbywać w zakładach ambulatoryjnych jak i w grupach samopomocowych Anonimowych Alkoholików.

Detoks czy terapia - co wybrać?

Wiele osób uzależnionych lub też członków rodziny osoby uzależnionej stoi przed wyborem, czy może pozwolić sobie na detoks alkoholowy czy terapię w prywatnym ośrodku. Bezdyskusyjnie, zarówno jeden jak i drugi sposób leczenia uzależnienia charakteryzuje się bardzo dużym wpływem na proces uzdrawiania i walki z uzależnieniem. Razem, jedno po drugim, zdecydowanie zwiększa szanse na wyleczenie z nałogu, a są one potęgowane przy odbyciu ich w przypadku pobytu w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Osoby, które muszą zdecydować, na które rozwiązanie mogą sobie pozwolić, powinny zdecydować się na prywatny ośrodek terapii uzależnień. Przy ograniczonych środkach i pomocy bliskich, można detoks przeprowadzić w domu. Z kolei pobyt w prywatnym ośrodku terapii uzależnień pozwoli na odnalezienie właściwej drogi w życiu i znalezienie motywacji, aby z niej nie zbaczać. Właściwie przeprowadzona terapia jest kluczem do późniejszego zachowania trzeźwości tuż po wyjściu z ośrodka. Wiele osób dostrzega szereg pozytywnych zmian w życiu na innych płaszczyznach, które zostały zauważone podczas terapii. Czas spędzony w ośrodku jest doskonałym sposobem, aby zdystansować się od otaczającej rzeczywistości i dostrzec kwestie, które naprawdę liczą się w życiu. Z pewnością nie ma na co czekać i już w tym momencie warto zawalczyć o lepszą przyszłość, bez alkoholu.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka