czwartek, 25 czerwca 2020 13:51

Dieta przy chorobie nowotworowej - co zrobić aby wzmocnić organizm chorego?

Autor Artykuł sponsorowany
Dieta przy chorobie nowotworowej - co zrobić aby wzmocnić organizm chorego?

Osoby walczące z chorobami onkologicznymi potrzebują wsparcia - zarówno psychicznego od najbliższych, jak i żywieniowego. Tymczasem o tym ostatnim często się zapomina. Dowiedz się, jak pomagać organizmowi chorego borykającego się z nowotworem.

Dieta przy nowotworze - dlaczego jest ważna?

Organizm osoby chorującej na nowotwór toczy ciężką walkę. Z tego powodu zapotrzebowanie na składniki odżywcze pacjenta onkologicznego może być nawet o 20% wyższe, niż w czasie sprzed choroby. Dlatego dieta przy chorobie onkologicznej nie tylko powinna być "zdrowa i zbilansowana", ale również uwzględniać nadwyżki energetyczne i jakościowe wynikające z choroby.

Metabolizm osoby chorej na nowotwór znacząco różni się od metabolizmu osoby zdrowej. Niestety, jednocześnie choroba wpływa na osłabienie uczucia łaknienia, co może prowadzić do niedożywienia.

Niedożywienie przy nowotworze - jak uniknąć niedożywienia?

Pierwszym krokiem do wspierania organizmu osoby chorej na nowotwór jest dbanie o dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych i zapobieganie niedożywieniu. Niedożywienie jest bardzo powszechnym stanem wśród osób borykających się z problemami onkologicznymi. Badania wskazują, że problem ten nie powinien być bagatelizowany. Niedożywienie prowadzi do osłabienia efektów terapii. Co więcej, może wpływać na zwiększenie występowania komplikacji i skutków ubocznych chemioterapii. Jakie są objawy niedożywienia u pacjentów onkologicznych?

  • utrata wagi o 5-10% masy ciała w ciągu miesiąca
  • pogłębiająca się apatia i złe samopoczucie psychiczne
  • odmawianie jedzenia/osłabienie apetytu
  • pogarszająca się kondycja włosów, skóry i paznokci
  • narastające i nasilające się skutki uboczne prowadzonych terapii
  • współwystępowanie infekcji (grzybic, przeziębień etc.).

Jeśli u pacjenta występuje przynajmniej jeden z powyższych objawów, może być to wskazaniem do włączenia suplementów pokarmowych.

Suplementy pokarmowe przy nowotworze

Odżywki medyczne, czyli inaczej suplementy pokarmowe, dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i składników pokarmowych. Profesjonalne żywienie medyczne, takie jak produkty dostępne na MojFresubin.pl, uwzględniają wszystkie potrzeby osób walczących z nowotworem, w tym wzmożone zapotrzebowanie na białko. Stosowanie ich jest wygodne dla chorego i opiekuna, a przy tym zupełnie bezpieczne. Suplementy pokarmowe są sterylne, gotowe do spożycia wprost z opakowania i występują w różnorodnych smakach. Są doskonale tolerowane przez pacjentów, w tym również tych, którzy doświadczają problemów ze spożywaniem tradycyjnych posiłków o dużej objętości.

Wskazówki dietetyczne dla osób z nowotworem

O czym należy pamiętać przygotowując jadłospis dla osoby chorującej na nowotwór?

  • posiłki powinny być podawane często i być gęste odżywczo (tzn. mały udział "wypełniaczy", przy dużym udziale produktów wartościowych dietetycznie)
  • posiłki powinny być przygotowywane ze świeżych, sezonowych warzyw i owoców podawanych w formie łatwej do przełknięcia (szczególnie, jeśli występuje dysfagia). Najważniejszym źródłem energii powinny być węglowodany złożone.
  • potrawy nie powinny być mdłe - dobrze, aby cieszyły zarówno podniebienie, jak i oko. Osoby poddawane chemioterapii często mają osłabione działanie kubków smakowych - dodatkowe porcje ziół są wskazane ze względu na potrzebę "obudzenia" zmysłu smaku
  • jeśli występują wątpliwości co do zbilansowania wartości odżywczych i kaloryczności posiłków, należy zasięgnąć porady dietetyka i lekarza. Zwiększenie wartości energetycznej i odżywczej tradycyjnych posiłków jest możliwe w wygodny i prosty sposób dzięki zastosowaniu odpowiedniej dawki suplementu medycznego w postaci proszku o neutralnym smaku (dostępnego również w wersji dla pacjentów onkologicznych na MojFresubin.pl).
Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka