środa, 1 marca 2023 07:50

Dlaczego bitcoin jest tak bardzo popularnym aktywem inwestycyjnym?

Autor Artykuł sponsorowany
Dlaczego bitcoin jest tak bardzo popularnym aktywem inwestycyjnym?

Bitcoin jest niewątpliwie wyjątkowo ciekawym zjawiskiem w historii finansów. W ciągu zaledwie kilku lat stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktywów inwestycyjnych. W artykule podejmujemy próbę przedstawienia, dlaczego korzystanie z bitcoina stało się tak modne i jakie są korzyści z jego stosowania.

Dlaczego inwestowanie w bitcoina jest tak popularne?

Bitcoin jest najbardziej rozpoznawalną kryptowalutą. Projekt ten powstał w 2009 roku, a jego twórcą jest anonimowy programista o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Bitcoin z założenia miał być cyfrową walutą, która miała zapewnić użytkownikom anonimowość transakcji i niezależność od instytucji finansowych. W praktyce bitcoin stał się wyjątkowo popularnym aktywem inwestycyjnym. Dlaczego korzystanie z bitcoina jest tak popularne? Niewątpliwie liczne duże wzrosty, jakie notował kurs bitcoina, to jeden z kluczowych czynników, które miały wpływ na przyciągnięcie wielu inwestorów.

Poza tym trzeba zauważyć, że bitcoin ma kilka ciekawych zalet, jakich ciężko doszukiwać się pośród innych nieco bardziej tradycyjnych aktywów inwestycyjnych. Jest to między innymi brak centralnego pośrednika, bezpieczne transakcje zabezpieczone kryptograficznie oraz możliwość inwestowania w coś, co jest wyróżniającą się nowinką w świecie finansów i technologii.

Inwestycja w bitcoiny zyskała wielu sympatyków prawdopodobnie dlatego, że jest to aktywo inwestycyjne, w które może zainwestować praktycznie każdy, niezależnie od posiadanego kapitału lub obycia z rynkami finansowymi. Inwestowanie w nieruchomości wymaga np. posiadania stosunkowo dużego kapitału. Inwestowanie w akcje wymaga podstawowej wiedzy o tym, jak się poruszać po rynkach finansowych. Natomiast inwestowanie w kryptowaluty jest dostępne praktycznie dla każdego, kto poświęci chwilę na rejestrację na platformie pełniącej rolę giełdy kryptowalut. W efekcie bitcoin stał się aktywem inwestycyjnym, które przyciąga wielu początkujących inwestorów.

Jakie są korzyści z inwestowania w bitcoina?

Zalety inwestowania w kryptowaluty każdy może interpretować nieco inaczej. Niewątpliwie plusem inwestycji w aktywa cyfrowe jest możliwość uzyskania ponadprzeciętnej stopy zwrotu. Cena bitcoina jest narażona na duże wahania, dzięki czemu uzyskanie zwrotu na poziomie kilkuset procent lub nawet kilku tysięcy procent nie jest na tym rynku rzadkością. Z drugiej strony trzeba oczywiście pamiętać, że ryzyko takiej inwestycji jest znacznie większe.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych korzyści.

  • Bitcoin jest aktywem, które charakteryzuje się dużą płynnością. Innymi słowy można łatwo go sprzedać i kupić.
  • Bitcoin jest aktywem wysoce dostępnym – praktycznie każdy może go zakupić, wystarczy dostęp do Internetu.
  • Bitcoina można kupić nawet za bardzo małe kwoty – co nie zawsze jest możliwe w przypadku innych aktywów inwestycyjnych.
  • Bezpieczeństwo wynikające z nowoczesnych rozwiązań kryptograficznych.
  • Decentralizacja – bitcoin jest zdecentralizowany. Nie jest kontrolowany przez jednostki ani organizacje.
  • Bitcoin jest elastyczną formą inwestycji. Do inwestycji w bitcoina można wykorzystać różne strategie. Również horyzont czasowy takiej inwestycji jest sprawą całkowicie elastyczną.

Podsumowując, bitcoin niewątpliwie stał się jednym z najbardziej popularnych aktywów inwestycyjnych na świecie. Na jego popularność największy wpływ ma fakt, że w ostatnich kilkunastu latach był aktywem inwestycyjnym, na którym w długim horyzoncie czasowym dało się sporo zarobić. Jednocześnie nastała moda na inwestowanie w cyfrowe aktywa oparte na technologii blockchain.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje