Klimatyzacja nie musi być niebezpieczna dla alergików. Wręcz przeciwnie – prawidłowo utrzymana może pomóc w wyeliminowaniu szkodliwych czynników.
Liczba dni upalnych rośnie z roku na rok. Wysokie temperatury nie tylko niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie, ale też mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Nie powinno więc dziwić, że na montaż klimatyzacji w Warszawie i innych miastach decyduje się coraz więcej osób. Z tego typu inwestycjami wiąże się jednak kilka kontrowersji. Najczęściej dotyczą one rzekomego zagrożenia, jakie klimatyzacja ma stanowić dla alergików. Tymczasem prawda jest zupełnie inna – może ona pomóc w uniknięciu wielu problemów.
Klimatyzacja jest bezpieczna dla alergików
Wbrew powszechnym opiniom klimatyzacja nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i dobrego samopoczucia alergików. Oczywiście pod warunkiem, że jest prawidłowo eksploatowana i wolna od zanieczyszczeń. Co więcej, może nawet poprawić jakość ich życia. Wynika to z zasady działania popularnych systemów klimatyzacji, które pobierają powietrze z pomieszczenia, a po zmianie parametrów kierują je z powrotem. To z kolei wiąże się z następującymi korzyściami:
- oczyszczenie powietrza z alergenów i patogenów takich jak roztocze, kurz, sierść, pyłki roślin, bakterie, grzyby lub wirusy;
- obniżenie temperatury powietrza: według badań przebywanie w nagrzanych pomieszczeniach może prowadzić do nasilenia objawów alergii;
- nawilżenie powietrza i, co za tym idzie, zmniejszenie wchłaniania szkodliwych cząsteczek przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych.
Jak właściwie zadbać o klimatyzację?
Popularny pogląd o tym, że klimatyzacja jest szkodliwa dla alergików to skutek przede wszystkim błędów z zakresu konserwacji systemów. Nieczyszczone elementy stają się wręcz idealnym siedliskiem dla bakterii i grzybów, gromadzą też kurz i inne zanieczyszczenia. Te następnie trafiają do powietrza w pomieszczeniu i dróg oddechowych znajdujących się w nim osób. Jeżeli wśród nich są alergicy – dochodzi do nasilenia objawów.
Takich problemów na szczęście można uniknąć przestrzegając zasad konserwacji. Te mogą różnić się w zależności od producenta i modelu, ale kilka wymogów jest wspólnych dla wszystkich systemów. Dotyczą one przede wszystkim:
- wymiany środka chłodzącego (minimum raz na cztery miesiące);
- regularnego czyszczenia i odgrzybiania wraz z wymianą filtrów (co najmniej raz na pół roku).
Bezpieczne korzystanie z klimatyzacji
Nawet dobrze utrzymana klimatyzacja może okazać się niebezpieczna dla zdrowia, jeśli będzie nieodpowiednio ustawiona. Optymalna konfiguracja powinna zakładać:
- niezbyt dużą różnicę między temperaturą w pomieszczeniu, a na zewnątrz (maksymalnie 6 stopni);
- właściwą siłę nawiewu (jeżeli we wnętrzu przebywają ludzie, ten parametr należy ustawić na minimum i zwiększyć, gdy jest ono puste);
- ustawienie strumienia powietrza tak, by ten nie był skierowany na ludzi.
Przestrzeganie powyższych zasad nie tylko sprawi, że klimatyzacja będzie całkowicie bezpieczna dla alergików, ale też poprawi właściwości powietrza. Dzięki eliminacji alergenów, nawilżeniu i schłodzeniu można znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia lub nasilenia objawów i podnieść komfort życia osób zmagających się z uczuleniami.