piątek, 14 stycznia 2022 08:00

Dlaczego opakowania z tworzywa sztucznego są dzisiaj tak popularne?

Autor Artykuł sponsorowany
Dlaczego opakowania z tworzywa sztucznego są dzisiaj tak popularne?

Wszechobecność plastikowych produktów nie podlega dyskusji – używane są niemal w każdym miejscu na Ziemi. Towarzyszą człowiekowi od narodzin, na każdym etapie rozwoju i życia. Skąd wziął się ich fenomen? Czy popularność tworzyw sztucznych nie wymknęła się spod kontroli? Poniżej znajdziesz odpowiedzi.

Skąd tak duży udział opakowań plastikowych na rynku – lekkość i wytrzymałość

Podstawową zaletą tworzyw sztucznych jest ich wytrzymałość połączona z lekkością. Niejeden producent opakowań plastikowych wie, że istnieją lżejsze lub twardsze materiały. Jednak praktycznie nie zdarza się, by równocześnie miały niską wagę i wysoki stopień odporności mechanicznej. Biodegradowalny papier zwykle jest lżejszy, ale nie może się równać stopniem ochrony produktów z plastikiem. Jest jeszcze możliwość pakowania żywności czy farmaceutyków w opakowania szklane. Są wytrzymalsze, jednak w wielu sytuacjach nie tak lekkie i skłonne do przepuszczania szkodliwego promieniowania do produktu właściwego.

Dlaczego tak lubimy plastikowe opakowania – wszechstronność i łatwość obróbki

Polimery służące do produkcji tworzyw sztucznych można niemal dowolnie modelować. Dlatego nie sprawia dzisiaj większych trudności wyprodukowanie ultracienkich toreb foliowych i sporych skrzyniopalet. Zwykle producent opakowań plastikowych ma w swojej ofercie mnóstwo różnych produktów, które powstają z odmiennych typów plastiku. Jest to możliwe dzięki zdolności łatwego formowania, zmiany stanu skupienia czy ponownego wykorzystania materiału. Tworzywa sztuczne mogą być wykorzystywane do żywności, farmaceutyków, tworzenia instalacji grzewczych, sanitarnych czy elektrycznych.

Powody, dla których wybieramy plastik – powtórne wykorzystanie

Przyszedł czas na jeszcze jeden argument – plastikowe opakowania można wykorzystać ponownie. Jako materiał świetnie nadają się do recyklingu i ponownego stworzenia opakowania o dowolnej formie. Nawet to samo tworzyw sztuczne może być wykorzystane do pakowania różnych artykułów z zachowaniem odpowiednich zasad. Dlatego szanujący się producent opakowań plastikowych w swoim parku maszynowym korzysta z surowców pochodzących z recyklingu. Stanowi to sporą oszczędność produkcyjną i wytchnienie dla środowiska naturalnego.

Jakie rodzaje plastiku obecnie się produkuje?

Tworzywa sztuczne są wytwarzane z polimerów pochodzenia syntetycznego. Niektóre z nich mogą być uszlachetniane dodatkami naturalnymi, które powodują szybki proces degradacji. Jakie obecnie materiały plastikowe wykorzystuje się na rynku? Są to:

  • PET – główne zastosowanie znajduje w produkcji butelek do napojów niealkoholowych;
  • HDPE – polietylen, którego właściwości pozwalają na bezpieczny kontakt z żywnością;
  • PVC – plastik szczególnie często wykorzystywany w przemyśle np. do produkcji stolarki okiennej, czy rur instalacji sanitarnych;
  • LDPE – bardzo dobre tworzywo do produkcji opakowań, dozowników czy butelek na artykuły niespożywcze;
  • PP – polipropylen, tworzywo niereagujące z produktami spożywczymi;
  • PS – polistyren, o niskiej wadze i wysokich właściwościach termo i hydroizolacyjnych.
  • Pozostałe formy tworzyw sztucznych.

Trudno się spodziewać, by na świecie zaprzestano produkowania opakowań z tworzyw sztucznych. Dlatego kluczem do zachowania równowagi w ich wykorzystaniu jest odpowiedni system recyklingu.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje