sobota, 22 lipca 2023 07:34

Dni Świętej Kingi w Wieliczce. Zagrają Zakopower i Wyszkoni

Autor Marzena Gitler
Dni Świętej Kingi w Wieliczce. Zagrają Zakopower i Wyszkoni

Najbliższy weekend, 22-23 lipca w Wieliczce będzie pełen atrakcji. To nie tylko koncerty gwiazd, ale też szereg imprez towarzyszących. Słowem - coś dla każdego!

Scena, na której pojawią się gwiazdy, usytuowana będzie na terenie wielickiego dworca autobusowego, na parkingu przy skrzyżowaniu ulic Dembowskiego i Daniłowicza. Wystąpią na niej Słowiany, Janusz Radek i Karolina Szczurowska, a zwieńczeniem będą koncerty zespołu Zakopower i Anny Wyszkoni. Z powodu imprezy wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji.

Najważniejsze jest zdrowie

Choć oficjalne otwarcie Dni Świętej Kingi zaplanowano na sobotę, 22 lipca o godz. 16, świąteczny nastrój zapanuje w Wieliczce już od piątku. Jak zapowiedział burmistrz Wieliczki Artur Kozioł "Ten wyjątkowy czas stał się też doskonałą okazją, aby otworzyć drzwi do nowego skrzydła SPZLO Wieliczka - ważna i potrzebna inwestycja dla Wieliczan". Podczas Dni Otwartych będzie można nie tylko zobaczyć rozbudowany wielicki ośrodek zdrowia, ale przede wszystkim wykonać badania profilaktyczne. "Zdrowie to wartość bezcenna, zatem spotkajmy się dla zdrowia" - zachęca Artur Kozioł, który zaprasza na to wydarzenie.

Rodzinnie

W sobotę 22 lipca już od godz. 10:00 wielicka biblioteka oraz Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zapraszają przed budynek Wielickiej Mediateki na rodzinny maraton zabaw i zagadek z Wieliczką w tle. "Będziecie mogli odkrywać solne miasto z innej perspektywy (dosłownie!): zagrać, poukładać, dopasować, odszukać, odcisnąć, pozwiedzać, wymienić się i potańczyć. Oferta "all inclusive" ważna tylko dla skorych do zabawy, otwartych na nowe informacje a także znawców Wieliczki" - zachęcają organizatorzy. W tym dniu w godz. 8:00 - 14:00 otwarte będzie również wypożyczalnie wielickiej biblioteki.

Na sportowo

Nie zabraknie też sportowej rywalizacji. Już od godz. 8.30 na stawach w Brzegach rozpoczną się zawody wędkarskie. O godz. 10 w sali Magistrat w wielickim Urzędzie Miasta rozpocznie się III Turniej Szachowy o Puchar Przejściowy „Pierścień św. Kingi”.

O tej samej porze na nowo otwartym zadaszonym boisku sportowym Centrum Edukacyjno-Konferencyjnego przy ul. Jedynaka zmierzą się drużyny piłkarskie miejscowe oraz goście z Rumunii z okazji 104 rocznicy relacji dyplomatycznych Polski i Rumunii.  

Dla fanów motoryzacji z pewnością atrakcją będzie niedzielny „Super Sprint Wieliczka” zorganizowany przez Automobil Krakowski. Na liście zgłoszeń jest już 41 załóg i kilka na liście rezerwowej. Start do dwukilometrowej próby sportowej (przejeżdżanej trzykrotnie) odbędzie się na asfaltowym odcinku drogi w Węgrzcach Wielkich o godz. 10.15. Super Sprint zakończy się o godz. 15, a o godz. 16 pod "Solnym Miastem" odbędzie wręczenie nagród.

W samo południe w Parku Mickiewicza ruszy XXII Bieg o Pierścień św. Kingi (zapisy na zawody w godz. 10.30-11.45 na patio „Solnego Miasta”). Uroczyste zakończenie biegu zaplanowano na godz. 14 na patio „Solnego Miasta”.

O godz. 12.30 na wielickim Rynku swoich sił będzie można spróbować w popularnej fińskiej grze Mölkky. To gra dla osób w każdym wieku, w której liczy się umiejętność celnego rzucania, odpowiednia taktyka i szczęście. Chodzi w niej aby zebrać dokładnie 50 punktów przewracając drewniane kręgle o punktach od 1 do 12.

Tradycyjnie na najmłodszych (i trochę starszych) na terenie u podnóża klasztoru franciszkanów będzie czekać Wesołe Miasteczko.

Z kulturą

Tradycyjne Dni Świętej Kingi to przede wszystkim koncerty. W sobotę na scenie przy dworcu autobusowym wystąpią Sułkowianie, Pogórze Wielickie i Mietniowiacy. O godz. 19 zagrają Słowiany, a od godz. 21.50 Zakopower. Wydarzenie uświetni pokaz laserowy a zakończy zabawa taneczna z DJ-em.

W niedzielę od godz. 17 zagrają Drużyna A i Makzet. O godz. 18 wystąpi Karolina Szczurowska, o godz. 19 Janusz Radek, a o godz. 20.30 gwiazda wieczoru - Anna Wyszkoni. (godz. 20.30).

Charytatywnie

Tradycją wielickich Dni św. Kingi jest pomoc potrzebującym. W tym roku podczas wydarzenia wolontariusze będą zbierać datki dla trzyletniego Leosia Szkodnego, chorego na nowotwór - neuroblastomę. Na scenie odbędą się też licytacje, z których środki pomogą sfinansować leczenie chłopca.  

Organizatorem Dni Świętej Kingi jest Miasto i Gmina Wieliczka oraz Wielickie Centrum Kultury. Na wydarzenia zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł. Głos24 jest patronem medialnym imprezy.  

Zmiany w komunikacji

Z powodu Dni Świętej Kingi wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji. Miejski parking przy skrzyżowaniu ul. Dembowskiego i Daniłowicza i węzeł przesiadkowy „Wieliczka Centrum” będzie zamknięty dla komunikacji publicznej od piątku (21 lipca) od godz. 6 do poniedziałku (24 lipca) do godz. 12.

Autobusy MPK, gminne oraz Autobusowych Linii Dojazdowych zatrzymywać się będą na innych przystankach niż zazwyczaj. Zmiana dotyczy linii: 284, Z1, B2, G3, G1, R2, D2, W1, S1, J1, A2, A6, A8, A9, A16, A17, A18.

Autobus  284 skierowany zostanie na tymczasową trasę objazdową. Od pętli Nowy Bieżanów Południe do przystanku Wieliczka Goliana bez zmian, dalej trasa objazdowa: Powstania Warszawskiego – Dembowskiego – zawracanie na rondzie Niepodległości – Dembowskiego do przystanku Wieliczka Park, gdzie linia będzie oczekiwać na odjazd w kierunku pętli Nowy Bieżanów Południe. Trasa objazdowa obowiązywać będzie w obu kierunkach. Przystanek Wieliczka Centrum będzie nieczynny. Rozkład jazdy linii 284 nie zostanie zmieniony. Na trasie objazdowej autobus będzie zatrzymywać się na przystankach (w obu kierunkach): Wieliczka Kopalnia Soli oraz Wieliczka Park. Przywrócenie ruchu do pętli Wieliczka Centrum w dniu 24 lipca 2023 roku może nastąpić wcześniej (przed godz. 12:00).

Przystanek początkowy gminnych linii: D2,B2,G1,R2,W1 i Z1 zostanie przeniesiony na „Wieliczka Kopalnia Soli ” (ul. Dembowskiego). Przystanek początkowy linii S1 i J1 na „Wieliczka Kopalnia Soli ” przy ulicy Daniłowicza, a linii G3 - na przystanek „Wieliczka PKP”.

Trasa Autobusowych Linii Dowozowych (A2, A6, A8, A9, A16, A17 i A18) zostanie wydłużona do parkingu P&R przy przystanku „Wieliczka Park” (obok dworca kolejowego). Zatrzymają się również na przystankach „Wieliczka Park” i „Wieliczka Kopalnia Soli”.

fot. Fb. Sympatycy Dni Św. Kingi 2023 Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka