wtorek, 5 października 2021 13:58

Do antykwariatu w poszukiwaniu wyjątkowych przedmiotów

Autor Artykuł sponsorowany
Do antykwariatu w poszukiwaniu wyjątkowych przedmiotów

Chociaż największa popularność antykwariatów minęła już wiele lat temu, to wciąż istnieją prawdziwi miłośnicy tego typu miejsc. Zresztą przechodząc przez próg antykwariatu trudno im się dziwić. Panuje w nich bowiem wyjątkowa, niemalże magiczna atmosfera. Wszystko to dzięki książkom piętrzącym się na regałach i w pudełkach, ale także innym niepowtarzalnym, niejednokrotnie także wieloletnim przedmiotom. Już same poszukiwania pośród bogatego asortymentu stanowią pewne wyzwanie, które chętnie podejmują poszukiwacze tak zwanych perełek. A tych nie brakuje! Często w antykwariacie można wypatrzyć wydanie ulubionej książki, które wyszło w niewielkim nakładzie, plakaty filmów nakręconych w okresie PRL-u czy nawet płyty winylowe z muzyką już dawno nieistniejących zespołów rockowych. Nie powinno być zatem wątpliwości, że warto co najmniej raz wstąpić do antykwariatu w poszukiwaniu wyjątkowych rzeczy.

Perełki wśród książek

Ze swoimi pierwszymi książkami niejednokrotnie mamy styczność już w pierwszych miesiącach życia, chociaż zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Później towarzyszą nam one na każdym etapie edukacji oraz rozwoju, stwarzając możliwość przeniesienia się do całkiem innej rzeczywistości lub poznania biografii wybitnej postaci historycznej. Zresztą gusta czytelnicze są naprawdę różnorodne, a każdy z nas kształtuje je praktycznie nieustannie. Właśnie z tego powodu asortyment antykwariatu przypadnie do gustu niemal każdemu, a w szczególności zapalonym czytelnikom. W końcu to właśnie książki stanowią większość oferty tego typu firm, a wśród nich można odnaleźć prawdziwe „białe kruki”. Mogą być to zarówno specjalne wydania popularnych tytułów, jak i książki, których dodruk już dawno został wstrzymany.

Plakaty z różnymi motywami

Historia plakatu, chociaż nie jest szczególnie długa, ponieważ sięga roku 1895, to jest zdecydowanie intensywna. Stał się on bowiem nie tylko jednym ze sposobów na przekazywanie informacji, ale również artystycznym wyrazem twórcy. Obecnie trudno nam sobie wyobrazić krajobrazu miasta właśnie bez wszechobecnych plakatów informujących nas o nadchodzącym koncercie czy aktualnych wydarzeniach dla dzieci. Wszystko to jest oczywiście opatrzone grafikami, które same w sobie często mają dużą wartość estetyczną. Warto jednak nieco cofnąć się w czasie właśnie poprzez odwiedzenie antykwariatu, w którym nie brakuje różnorodnych plakatów. Część z nich promuje stare filmy, inne z kolei zawierają ciekawe motywy i skomplikowaną symbolikę. Większość plakatów w antykwariatach pochodzi z okresu PRL-u, kiedy to pełniły przede wszystkim funkcję propagandową.

Płyty winylowe znowu w modzie

Już od co najmniej kilku lat możemy zaobserwować wielki powrót płyt winylowych, a wraz z nimi także gramofonów. Pełnią one nie tylko funkcję oryginalnej dekoracji wnętrza, ale także alternatywnego odtwarzacza muzyki. Tym bardziej że za tym rosnącym zainteresowaniem podążają również współcześni artyści. Chociaż wciąż to płyty są najpopularniejszym nośnikiem ich utworów, to powstają specjalne wydania, często z dodatkowymi piosenkami, właśnie na płytach winylowych. Jednak antykwariaty proponują swoim klientom powrót do przeszłości, przede wszystkim do lat 70. i 80. poprzedniego stulecia. Jest to zatem doskonałe miejsce na to, żeby odnaleźć rzadkie winyle Elvisa Presleya czy zespołu Queen. Antykwariat jest więc nie tylko prawdziwym rajem dla miłośników książek, ale również dla melomanów.

Kultura

Kultura - najnowsze informacje