sobota, 6 lipca 2019 13:49

Dobra: Jak brzmi i smakuje Beskid Wyspowy?

Autor Marzena Gitler
Dobra: Jak brzmi i smakuje Beskid Wyspowy?

O tym mogli przekonać się uczestnicy VII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego Beskidzkie Rytmy i Smaki, który 29 czerwca odbył się w Dobrej.

Na festiwalu można było obejrzeć nie tylko występy artystyczne grup działających n terenie Gminy, ale i skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Porąbki i Przenoszy. Przedsięwzięcie oficjalnie rozpoczął Wójt Gminy Dobra, Benedykt Węgrzyn, witając przybyłych gości i życząc wszystkim miłej zabawy. Całe wydarzenie poprowadził Stanisław Przybylski.

Na scenie zaprezentował się Zespół Ludowy ze Skrzydlnej. Zespół Ludowy ze Skrzydlnej powstał w 2017 roku i pomimo krótkiego stażu może poszczycić się już występami podczas wielu uroczystości gminnych takich jak Dożynki, czy Galicyjski Piknik Kolejowy. Brał też udział w przeglądach folklorystycznych tak jak: Limanowska Słaza, Druzbacka w Podegrodziu, Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej oraz zeszłoroczna Beskidzka Podkówecka w Dobrej, prezentując dorobek rodzimego folkloru. Zespół urozmaica również szereg wydarzeń sakralno-świeckich na terenie gminy Dobra. Kierownikiem zespołu jest Mieczysław Biel. Na festiwalu zespół zaśpiewał ludowe piosenki oraz zatańczył polkę.

Tańce na bazie Lachów limanowskich - polkę i „Kowola” zaprezentował Dziecięcy Zespół Regionalny z Gminy Dobra. Zespół powstał we wrześniu 2016 r i działa pod patronatem Zespołu Regionalnego „Jurkowianie” a pieczę nad nim sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej. Kierownikiem zespołu jest Karolina Czech- Dziadoń. Na próby uczęszczają dzieci z Dobrej, Jurkowa oraz okolicznych miejscowości. Przy wszelkich występach podgrywa muzyka Zespołu Regionalnego „Jurkowianie”. Na scenie nie zabrakło również śpiewu oraz zabawy regionalnych: Kogutka i Pioskorza.

Po występach młodszych artystów, przyszła pora na starszych. Zespół Regionalny „Jurkowianie” powstał w 1966 roku z inicjatywy Członkiń KGW w Jurkowie, a założycielką była Maria Czech - regionalistka, działaczka kulturowa. Aktualnie zespołem zajmuje się Ryszard Czech wraz z żoną Zofią, a instruktorem zespołu jest Karolina Czech-Dziadoń. Od ponad 50 lat zespół wielokrotnie bierze udział w różnych przeglądach, festiwalach powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich oraz międzynarodowych zdobywając wysokie miejsca. „Jurkowianie” należą do kategorii zespołów autentycznych. Odtwarzają zwyczaje i obrzędy z pogranicza Górali Zagórzańskich i Lachów od Dobrej. Repertuar jest oparty na rodzimym folklorze - autentycznych pieśniach, muzyce, gwarze oraz tańcach. Zespół zaprezentował charakterystyczne dla regionu tańce: polki, walczyki, „suwanego” oraz „tupanego”.

Prócz beskidzkich rytmów na festiwalu nie zabrakło też regionalnych przysmaków, o które zadbały Koła Gospodyń Wiejskich, zapraszając na swoje stoiska.

Dodatkowo uczestnicy imprezy podziwiali pokaz miejscowej grupy Taekwondo, która pokazała różne techniki cechujące tę dyscyplinę sportową.

O godz. 19:30 odbył się koncert w ramach projektu „Mozart kontra Sinatra” z udziałem Mirosława Witkowskiego. Ten ciekawy projekt połączył w jeden zespół laureatów XIX Przeglądu Form Artystycznych organizowanego przez GOK w Dobrej, grupę działającą przy Dziennym Domu „Senior +” oraz chór BelCanto.

Podczas festiwalu odbył się także konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym, w którym można było zdobyć drobny upominek od Gminnego Ośrodka Kultury.

Imprezę zakończyła zabawa przy muzyce zespołu TheLux.

- Dziesiąta edycja akcji odkryj Beskid Wyspowy cieszy się wielkim zainteresowaniem. Turyści w tym roku przemierzają szlaki Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego Beskidzkie Wyspy. Kolejno wędrowcy zdobyli Urbanią Górę, Lubogoszcz, Śnieżnicę, Jasień, Modyń, a przed nimi jeszcze 14 wędrówek – przypomina Czesław Szynalik, inicjator akcji Odkryj Beskid Wyspowy, w ramach której organizowany jest festiwal. - Na Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego Beskidzkie Rytmy i Smaki prezentowane są bogate tradycje i zwyczaje pięciu grup etnicznych zamieszkujących Beskid Wyspowy: Zagórzan, Kliszczaków, Białych Górali, Górali Podhalańskich i Lachów - Miłośnicy tańca , muzyki i regionalnych smaków mieli już okazje uczestniczyć w Festiwalu w Tokarni, Żegocinie a przed nami jeszcze w 7 miejscowościach. Zapraszamy!

Inf. GOK w Dobrej

Limanowa - najnowsze informacje

Rozrywka