środa, 20 lipca 2022 08:24

Dopłaty do węgla nie dla wszystkich? Trzeba spełnić kilka warunków

Autor Patryk Trzaska
Dopłaty do węgla nie dla wszystkich? Trzeba spełnić kilka warunków

Galopujące w zastraszającym tempie ceny węgla, to jeden z problemów, które spędzają sen z powiek wielu Polakom. Rząd przyjął projekt ustawy regulujące ceny tego surowca oraz wprowadzający możliwość dopłaty do węgla dla mieszkańców. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby móc się starać o dofinansowanie?

Nowa ustawa likwiduje wprowadzoną w ustawie podpisanej przez prezydenta cenę 996,60 zł za tonę węgla dla odbiorców indywidualnych. Teraz  kwota ma zostać zastąpiona i wynosić 3 tysiące bezpośredniego wsparcia. Aby uzyskać dofinansowanie trzeba spełniać kilka warunków.

Warto zaznaczyć, że dofinansowanie jest skierowane do gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest kominek, ogrzewacz powietrza, kocioł na paliwo stałe, piec kaflowy na paliwo stałe, trzon kuchenny czy piec kuchenny. Ważne, że budynek musi być ocieplany węglem kamiennym, brykietem lub peletem, którego skład wynosi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Aby dostać dodatek w wysokości trzech tysięcy złotych trzeba zgłosić do centralnej ewidencji emisyjności budynków swoje źródło ogrzewania.

Rząd zapowiada, że wnioski będzie można składać tuż po wejściu ustawy w życie, z kolei pieniądze otrzymamy do miesiąca od złożenia wniosku.  

fot. pixabay

Polska

Polska - najnowsze informacje