środa, 21 lutego 2024 11:15

Dostałeś taką wiadomość? Lepiej nie odpisuj. Ktoś podszywa się pod ZUS

Autor Patryk Trzaska
Dostałeś taką wiadomość? Lepiej nie odpisuj. Ktoś podszywa się pod ZUS

Dostałeś wiadomość z tego konta? Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie odpowiadaj. Oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych na Facebooku i zachęcają do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. Brzmi jak raj, jednak to oczywiste oszustwo, które ma na celu wyłudzenie naszych danych.

Oszuści nie próżnują i wciąż szukają sposobu na kradzież oszczędności Polaków. Przed nowym sposobem oszustwa ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Okazuje się bowiem, że na Facebooku pojawiło się fałszywe konto ZUS-u, które oferuje inwestycje mające zagwarantować emeryturę już w wieku 50 lat. Oszuści podają, że wystarczy zainwestować 1 tys. zł.

Brzmi jak raj, jednak w rzeczywistości podszywający się pod ZUS chcą wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków. Aby uwiarygodnić proceder posłużono się przy tym spreparowanym wizerunkiem byłej prezes ZUS – prof. Gertrudy Uścińskiej.

Jak przekazał ZUS, rozważane jest podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.

Przy tej okazji przypominamy również o możliwych próbach wyłudzania danych od klientów Zakładu. Nie należy klikać w podejrzane linki – zarówno mailowe, jak i przesyłane w wiadomościach SMS, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji zawierających linki.

źródło: ZUS

fot. Rakoon/Wikimedia Commons

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka