poniedziałek, 7 czerwca 2021 12:28

Dostęp do liceów zablokowany dla ósmoklasistów spoza Tarnowa? Magistrat wyjaśnia

Autor Aleksandra Tokarz
Dostęp do liceów zablokowany dla ósmoklasistów spoza Tarnowa? Magistrat wyjaśnia

W ostatnich dniach w obiegu publicznym, m.in. w mediach społecznościowych, zaczęły się pojawiać informacje, według których szkoły średnie w Tarnowie miały blokować dostęp dla tegorocznych absolwentów klas ósmych szkół podstawowych spoza Tarnowa. - To absolutna nieprawda. Tarnowskie szkoły były i są otwarte dla wszystkich uczniów, a regułą nawet jest, iż uczniowie mieszkający poza miastem stanowią w nich większość - tłumaczy Bogumiła Porębska, dyrektorka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa.

- Mury tarnowskich szkół są otwarte dla wszystkich kończących ósme klasy uczniów. Warunkiem przyjęcia są kryteria ocen, zarówno ze świadectwa, jak i egzaminu ósmoklasisty. O kolejności przyjęć decyduje tylko i wyłącznie suma punktów. Nie bierze się pod uwagę miejsca zamieszkania – czy uczeń będzie z Tarnowa, Tuchowa czy Ciężkowic, nie ma to żadnego znaczenia, jeśli chodzi o przyjęcie do szkoły - mówi dyrektor Wydziału Edukacji tarnowskiego magistratu Bogumiła Porębska.

W szkołach ponadpodstawowych przygotowanych zostanie w tym roku ponad 2 tysiące miejsc. Jak dodaje magistrat - doświadczenie pokazuje, iż z roku na rok ubywa uczniów z zewnątrz miasta. - W tym roku było niewiele ponad 60 proc. W tym roku zaplanowaliśmy, że spoza Tarnowa zapraszamy 55% uczniów w stosunku do wszystkich ósmoklasistów. Zapraszamy nawet więcej uczniów spoza Tarnowa, niż z samego miasta - tłumaczy Porębska.

W Tarnowie na ten rok szkolny przygotowano 62 nowo otwarte oddziały, z tego 32 to są licea ogólnokształcące, a 30 to szkoły, nazwane ogólnie technicznymi, a więc technika i szkoły branżowe. - Doświadczenie mówi, że w Tarnowie ponad 50% uczniów wybiera licea ogólnokształcące. Niezmiennym zainteresowaniem cieszy się Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych z zawodami, które są w tej chwili bardzo potrzebne na rynku pracy – automatyk, robotyk czy elektryk - dodaje dyrektor Wydziału Edukacji.

Minister klimatu i środowiska odwiedził Ciężkowice. „To miasto przeżywa swój renesans”
Wiadomości Ciężkowice. Wielkimi krokami zbliża się otwarcie Parku Zdrojowego. To jednak nie jedyna inwestycja, którą zrealizowano lub którą planuje się w mieście.

Podobne kierunki proponuje Zespół Szkół Technicznych w Mościcach. Oprócz tego szkoła budowlana. - To jedyna taka placówka w regionie. Propozycja dotyczy również szkół z nachyleniem artystycznym – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, gdzie proponujemy na przykład technolog mody czy stylista. Są to zawody, które dają możliwość wykazania się w sferze technicznej i artystycznej - mówi Bogumiła Porębska. Popularnością nieustannie cieszą się także szkoły gastronomiczne.

fot. ilustracyjne/unsplash

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka