piątek, 10 czerwca 2022 12:43

Dramatyczna walka z czasem. Służby uratowały życie 71-letniemu turyście

Autor Katarzyna Jamróz
Dramatyczna walka z czasem. Służby uratowały życie 71-letniemu turyście

Tatrzańscy policjanci podjęli interwencję wobec mężczyzny, który nagle stracił przytomność. Dzięki skutecznie przeprowadzonej reanimacji wspólnie ze strażakiem OSP i przybyłymi niebawem ratownikami medycznymi przyczynili się do uratowania życia mężczyźnie. Wczoraj 71-letni turysta z województwa śląskiego odzyskał przytomność.

Do zdarzenia doszło w miniony piątek (3 czerwca). Z przekazanej informacji wynikało, że mężczyzna najprawdopodobniej źle się poczuł i nagle osunął się na ziemię. Gdy funkcjonariusze przybyli na miejsce, przypadkowe osoby już udzielały pierwszej pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie. Policjanci, monitorując jego funkcje życiowe, zauważyli, że przestał również oddychać. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, na bieżąco przekazując dyżurnemu informacje o zmieniającym się stanie 71-latka. Do akcji przyłączył się również strażak z OSP Kościelisko z towarzyszącą mu kobietą. Policjanci i strażak naprzemiennie prowadzili resuscytację jednocześnie informując o sytuacji dyspozytora pogotowia ratunkowego. Niebawem na miejsce dotarła karetka pogotowia, a ratownicy medyczni przejęli dalszą resuscytację.

– Nieprzytomny mężczyzna, o którego życie walczyli policjanci, ratownicy i postronne osoby wczoraj odzyskał przytomność w zakopiańskim szpitalu. Dzięki skutecznie przeprowadzonej akcji reanimacyjnej mężczyzna przeżył.

– informuje policja.

Ta sytuacja pokazuje jak niezwykle ważne są pierwsze minuty na podjęcie działań. Pierwsze 4 minuty są bezcenne. Kiedy ustaje praca serca, w czasie około 4-5 minut dochodzi do poważnego uszkodzenia mózgu.

Inf./Fot.: Policja Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje