czwartek, 25 sierpnia 2022 13:51

Zrobią dyskotekę na Wawelu! "Nawiązujemy do idei otwartego dworu Jagiellonów"

Autor Patryk Trzaska
Zrobią dyskotekę na Wawelu! "Nawiązujemy do idei otwartego dworu Jagiellonów"

Już w tę sobotę (27 sierpnia) na Wawelu odbędzie Silent Disco festiwal - dyskoteka w słuchawkach. To jedna z odsłon wydarzenia "Wawel jest Wasz", w ramach którego można wziąć udział w szeregu atrakcji. Skąd pomysł na dyskotekę na Wawelu i kto może się na nią wybrać?  

W Krakowie trwa obecnie festiwal "Wawel jest Wasz"? Czym jest to wydarzenie? –  Jest to wydarzenie czterodniowe, które trwa od 24 do 27 sierpnia codziennie od południa do późnych godzin wieczornych. Festiwal jest inspirowany otwartościom dworu Jagiellonów, którzy zapraszali do siebie architektów, rzeźbiarzy, muzyków i wielu innych. Podczas trwania festiwalu nawiązujemy do tej idei otwartego dworu Jagiellonów – mówi w rozmowie z Głos24 Bogumiła Wiśniewska z Działu Interpretacji Sztuki Zamku Królewskiego na Wawelu.

Na gości czeka ogrom atrakcji. Organizatorzy zapewniają, że codziennie każdy znajdzie coś dla siebie. – Mamy dzień filmowy, dzień streetowy, dzień muzyczny. Podczas festiwalu odbędą się różnego rodzaju warsztaty m.in. gotowania, recordingu, oraz warsztaty produkcji muzycznej. Dzień muzyczny zwieńczony będzie koncertem. W sobotę (ostatni dzień festiwalu - przyp. red.) odbędzie się dzień poświęcony modzie, którego zakończeniem będzie wydarzenie Silent Disco. Bardzo się do tego przygotowujemy pod okiem najlepszych choreografów i muzyków – zapewnia Wiśniewska.

Organizatorzy przypominają, że ilość biletów jest ograniczona. Ich dostępność można sprawdzać na stronie internetowej Zamku Królewskiego na Wawelu. Warto się wybrać, bo kosztują tylko 5 złotych.

Przypomnimy, jest to pierwsza edycja trwającego w Krakowie wydarzenia, ale jak zapewniają organizatorzy na pewno nie ostatnia – Pomimo tego, że to pierwsza edycja festiwalu już jesteśmy przekonani, że nie ostatnia. Jest to wydarzenie, które uzupełnia pewną lukę w życiu artystycznym Zamku Królewskiego na Wawelu. Mamy już znany i ceniony festiwalowych "Wawel o zmierzchu", mamy festiwal operowy i związane z nim występy baletowe, ale brakowało czegoś współczesnego i "Wawel jest Wasz" jest właśnie tym czymś – zaznacza przedstawicielka Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wydarzenie towarzyszy nowej odsłonie ekspozycji komnat królewskich - wystawie stałej, która została otwarta 1 lipca. W 36 salach apartamentów królewskich i komnat reprezentacyjnych  po modernizacji prezentowano są cenne eksponaty ze zbiorów malarstwa, ceramiki i szkła, mebli i zegarów, militariów, rzeźb, tkanin czy złotnictwa, a także słynne arrasy króla Zygmunta Augusta. Zobaczymy też arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich - blisko tysiąc obiektów zgromadzonych w dwunastu salach unowocześnionego i na nowo zaaranżowanego Skarbca Koronnego, wśród których znalazły się eksponaty nigdy dotąd nie pokazywane szerokiej publiczności.

fot. Tomasz Chorwat/wikimedia commons

Kraków

Kraków - najnowsze informacje