czwartek, 4 kwietnia 2024 15:11

Działacze KO w Krakowie: Miejsce Barbary Nowak jest w politycznym niebycie, a nie w fotelu marszałka"

Autor Patryk Trzaska
Działacze KO w Krakowie: Miejsce Barbary Nowak jest w politycznym niebycie, a nie w fotelu marszałka"

Do wyborów samorządowych zostały już ostatnie godziny. Za kilka dni dowiemy się, kto będzie reprezentował głos mieszkańców w samorządzie przez najbliższe pięć lat. Na finiszu kampanii, działacze Koalicji Obywatelskiej postanowili wziąć na tapetę temat Barbary Nowak, o której w kuluarach mówi się, że w przypadku zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Małopolskiego, miałaby objąć funkcję marszałka. – Nie możemy pozwolić na to, aby taka osoba jak Barbara Nowak dzierżyła władzę w regionie – podkreślał poseł KO i kandydat na Prezydenta Miasta Krakowa, Aleksander Miszalski.

Koalicja Obywatelska przypominała dzisiaj o licznych aferach z ostatnich lat, których główną bohaterką była Barbara Nowak. Mówiono o bulwersujących wpisach dotyczących osób LGBT, poddawania w wątpliwość skuteczności i konieczności szczepień czy próbie zablokowania "Dziadów" w krakowskim teatrze Słowackiego. Politycy przypominali również o postępowaniach prokuratorskich, które toczą się przeciwko byłej Małopolskiej Kurator Oświaty. – Myśleliśmy, że środowisko oświatowe nareszcie odetchnie z ulgą i o kurator, której nazwiska wolelibyśmy już nie pamiętać, zapomnimy na lata. Niestety tak nie jest. Była kuratorka aspiruje o fotel marszałka województwa. Co chciałaby nam zaproponować? Zamiast nowoczesnej edukacji w całym regionie mielibyśmy miliony złotych wydane na portrety Jana Pawła II w szkolnych klasach i polityczną indoktrynację w szkołach– mówił w Krakowie były wicemarszałek województwa odpowiedzialny za sprawy edukacji, a zarazem kandydat do Sejmiku – Grzegorz Lipiec.

Jak dodawał, stanowisko marszałka jest kluczowe dla każdej małopolskiej gminy. – Samorząd województwa odpowiada nie tylko za podział środków unijnych na projekty edukacyjne (w tym realizację innowacyjnego programu Małopolska Chmura Edukacyjna czy wyposażenie szkolnych pracowni). Podlegają mu wybrane jednostki edukacyjne oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli odpowiadające za szkolenie nauczycieli w całym regionie – zaznaczał.

– Od kilku lat staję w obronie nauczycieli prześladowanych przez Barbarę Nowak – często tylko za to, że ich poglądy polityczne były niezgodne ze światopoglądem byłej kurator. Stworzyła w Małopolsce cały „układ kuratoryjny”, przed którym drżeli dyrektorzy szkół i nauczyciele. Nie możemy pozwolić na to, aby taka osoba jak Barbara Nowak dzierżyła władzę w regionie– podkreślał z kolei Aleksander Miszalski, który od kilku lat prowadzi kontrole poselskie w Małopolskim Kuratorium Oświaty.

Strach w szkołach

O działaniach Barbary Nowak przypominała Urszula Mroczek-Gula, dyrektorka Technikum nr 2 w Krakowie, która na własnej skórze odczuła działania Małopolskiego Kuratorium Oświaty, prowadzonego przez Barbarę Nowak i podczas swojej kadencji musiała mierzyć się z postępowaniami dyscyplinarnymi.  – Zostałam poddana straszliwemu systemowi karania nauczycieli. Wygrałam wszystkie podstępowania dyscyplinarne, które wszczęli wobec mnie pracownicy Małopolskiego Kuratorium Oświaty, ale stres i zaszczuwanie mnie oraz pokazowe niszczenie człowieka, które miało miejsce od 2018 do 2021 roku, pozostawia efekty stresu pourazowego. Chciałbym zwrócić uwagę na niszczycielskie efekty tych działań wobec społeczności szkolnej. Były to czasy, gdzie za każdą podjętą oraz niepodjętą decyzję, można było zostać ukaranym. Pokazowe strofowanie dyrektorów szkół odbiło się rykoszetem na uczniach tych placówek. Widać to było choćby po tym, jak zamilkły rozmowy na korytarzach w relacji nauczyciel-uczeń. "Po co mam coś wiedzieć, skoro może się to zaraz przerodzić w postępowanie dyscyplinarne".  W szkole działał teatr, gdzie zaangażowanie nauczycieli i uczniów było ogromne i gwarantowało niezapomniane przeżycia. Teatr już jednak nie działa. Zbyt duże ryzyko. Pozostaje jedynie lekcja, dyżur i powrót do domu – zaznaczała Dyrektor Technikum nr 2 w Krakowie.

Wyjątkowo ciężka współpraca

Pytani przez nas kandydaci KO podkreślali, że będą współpracować z każdym, kto wyrazi taką chęć w sejmiku, jednak w przypadku Barbary Nowak może być to współpraca wyjątkowo trudna. – Wyznaję zasadę, że współpracować trzeba zawsze, jeżeli posiadamy cel, który nas łączy. Edukacja oczywiście jest takim celem. Będę współpracować z każdym, kto wyrazi dobrą wolę do działania. Niestety, obawiam się, że takiej woli nie będzie. Boję się, że sejmik nie będzie miejscem debaty i dyskusji o tym, jak najlepiej sformułować określone projekty, a polem do pewnego rodzaju spektaklu, który będzie miał na celu wzbudzić skandal i odbić się jak największym echem. Z takich działań w ostatnich latach pani Nowak była znana także już po odwołaniu z funkcji Małopolskiego Kuratora Oświaty. Wszyscy pamiętamy jej skrajne porównania. Mówienie o tym, że demokracji nie powinno być w szkołach czy działania środowisk LGBT porównywane do nazistowskich Niemiec. Jest to osoba, której zależy na rozgłosie. Z tego powodu wydaje mi się, że nie będzie dobrej woli do współpracy, choć chciałbym podkreślić, że ja jestem gotowa działać razem z każdym, kto będzie na to otwarty – mówiła w rozmowie z Głos24 Ewelina Pytel, "ósemka" na listach Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Liderka Małopolskiego KOD-u oraz kandydatka KO do Sejmiku Województwa Małopolskiego mówiła też sporo o największych bolączkach systemu oświaty. – Obecnie bardzo brakuje nam edukacji obywatelskiej zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach. Jest to problem, który dotyczy nie tylko Małopolski, ale również całego kraju. Przez to, że ostatnie lata były czasem zastraszania pracowników oświaty, to obecnie brakuje nam nauczycieli odważnych, ponieważ nie chcieli oni pracować w takiej atmosferze. Mam nadzieję, że teraz będzie czas powrotu nauczycieli do szkół. Druga bardzo ważną kwestią jest respektowanie praw uczniów. I reagowanie na nadużycia niezależnie od tego, gdzie one są zgłaszane. Prawa uczniów muszą być na pierwszym miejscu dla każdego nauczyciela czy urzędnika – podkreślała Ewelina Pytel.

Fot.: Głos24

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka