czwartek, 16 maja 2024 13:47

Działaczka Lewicy z Sopotu wiceprezydentką Krakowa. "Jestem wzruszona, że mogę pracować w tak pięknym mieście"

Autor Marzena Gitler
Działaczka Lewicy z Sopotu wiceprezydentką Krakowa. "Jestem wzruszona, że mogę pracować w tak pięknym mieście"

Maria Klaman, 39-letnia działaczka Lewicy z Sopotu, została nową wiceprezydentką Krakowa. To wynik politycznego dealu między Aleksandrem Miszalskim i Nową Lewicą, która poparła go w kampanii na prezydenta.

W czwartek, 16 maja, prezydent Krakowa Aleksander Miszalski przedstawił swoją czwartą zastępczynię – Marię Klaman. Będzie odpowiedzialna za działania miasta w zakresie edukacji, polityki społecznej i mieszkalnictwa.

- Jestem wzruszona, że mogę pracować w tak pięknym mieście jakim jest Kraków - mówiła nowa zastępczyni Aleksandra Miszalskiego, który na briefing przyjechał, jak zwykle, na rowerze. Miejsce prezentacji Marii Klaman jest symboliczne. Prezentacji dokonano w nowo otwartym Parku Krakowianek. To skwer, który upamiętnia drogę kobiet do emancypacji i pełni praw wyborczych.

Maria Klaman współpracowała blisko z Katarzyną Kotulą. Związana jest z Krytyką Polityczną, która, co podkreśliła, pozwoliła jej znaleźć właściwe słowa, aby nazwać to, co dla niej ważne. Z wykształcenia jest filozofką i redaktorką - absolwentką filologii polskiej i filozofii Uniwersytetu Gdańskiego. Była rzeczniczką Ruchu Samorządowego „TAK! Dla Polski”, który walczył o decentralizację Polski.

Ze stolicą Małopolski łączy ją to, że tu właśnie, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie robi studia MBA in Community Management.

– Będziemy realizować program zawarty w porozumieniu Nowej Lewicy z Aleksandrem Miszalskim – powiedziała nowa wiceprezydentka.

Maria Klaman zapewniła, że najważniejsze dla niej są mieszkanki i mieszkańcy, dlatego chce położyć nacisk na rozwój wszystkich narzędzi partycypacyjnych. – Będę osobą, która chce łączyć i zapraszam wszystkie środowiska do współpracy – dodała.

Pytana o swoje polityczne korzenie, Maria Klaman podkreśliła, że jest dumna z Lewicy, która osiągnęła obecnie wielki sukces i ma swoje reprezentantki i reprezentantów w rządzie i parlamencie. Zaprosiła też na krakowską Paradę Równości, która w tym roku odbędzie się pod patronatem prezydenta Aleksandra Miszalskiego.

Przypomnijmy, w poniedziałek nowy prezydent przedstawił trzech pierwszych swoich zastępców. Pierwszym wiceprezydentem został prof. Stanisław Mazur, który będzie odpowiadać za strategię rozwoju miasta, planowanie przestrzenne oraz rozwój przedsiębiorczości i gospodarki. Drugim zastępcą jest Stanisław Kracik, będzie odpowiadał za infrastrukturę, inwestycje i gospodarkę komunalną, a trzecim - Łukasz Sęk, który zajmie się sportem, promocją i komunikacją oraz wprowadzaniem innowacji. Będzie też reprezentował prezydenta w pracach nad ustawą o Metropolią Krakowskiej.

  • Zobacz:
Kraków. Bez stanowiska wiceprezydenta dla Nowej Lewicy? [WIDEO]
Aleksander Miszalski przedstawił swoich najbliższych współpracowników. Wśród wiceprezydentów Krakowa zabrakło kandydatki Nowej Lewicy.

Wśród zastępców zaprezentowanych w poniedziałek, zabrakło reprezentantki Nowej Lewicy. Aleksander Miszalski tłumaczył, że trwają jeszcze ostatnie konsultacje i niebawem poznamy nazwisko nowej wiceprezydentki Krakowa.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka