czwartek, 21 maja 2020 10:05

Dzień Matki w czasach koronawirusa – wyczekiwane spotkanie

Autor Manuel Langer
Dzień Matki w czasach koronawirusa – wyczekiwane spotkanie


W Centrum Seniora Droginia wszyscy mają się dobrze. Z niezbędnym wyprzedzeniem, trwają przygotowania do obchodów Dnia Mamy. Oczywiście z zachowaniem środków ochronnych.

Po długim okresie nie widzenia się ze względów na bezpieczeństwo osób starszych, w domach seniora wreszcie spotkają się stęsknieni najbliżsi. Aby wszyscy seniorzy mieli czas i warunki na wizytę rodzin dyrekcja placówki wprowadziła z dużym wyprzedzeniem rezerwację spotkało. Obchody zaczynają już 23 maja. W tym roku oprócz kwiatów i prezentów dla mam obowiązkowe będą maseczki i dezynfekcja rąk. Niestety ograniczona ilość gości do dwóch na seniora oraz limit czasowy. Tak wyglądają obchody w czasach wirusa. Rygorystycznie? Trochę tak, ale najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo osób starszych. Dla przypomnienia seniorzy nie widzieli się z bliskimi od ponad dwóch miesięcy. Nawet godzina czasu razem jest teraz na wagę złota.

W trudnych chwilach jest rodzina
Już na samym początku pojawiających się sygnałów o koronawirusie w Polsce, Centrum Seniora Droginia zwiesiło odwiedziny bliskich do odwołania. Pandemia wymusiła izolację. Stan ten wpłynął też znacząco na kilkuset procentowy wzrost cen na środki do dezynfekcji, ochronne i higieniczne, a w pewnych okresach wystąpiły nawet braki w zaopatrzeniu. Z szybką i konkretną pomocą przyszli najbliżsi seniorów. Gdyby nie oni, Centrum zmierzyłoby się z problemem braku niezbędnych środków ochronnych. Przesłane wsparcie materialne oraz rzeczowe pomogło placówce zabezpieczyć personel i mieszkańców.
Seniorzy nie zarażają, a jedynie mogą zostać zarażeni przez osoby z zewnątrz
Koronawirus to sprawdzian dla nas wszystkich. Również dla domów opieki. Przykład kilku małopolskich ośrodków pokazał jak niezbędny jest dobrze przeszkolony i przygotowany personel medyczny oraz zespół opiekunów. Jak do tej pory w pod myślenickim Centrum Seniora Droginia nie odnotowano ani jednego przypadku zakażenia ani wśród osób starszych ani personelu. W całym zamieszaniu wokół covid-19 utrwalił się niestety przykry i nie do kooca prawdziwy obraz domów opieki (w szczególności w przypisywany DPS-om). Nie jest prawdą, że zorganizowany, całodzienny pobyt w placówkach opiekuoczych jest niebezpieczny. Seniorzy nie zarażają, a jedynie mogą zostad zarażeni przez osoby z zewnątrz.

Centrum Seniora Droginia jest placówką całodobowej opieki i rehabilitacji dla osób w podeszłym wieku. Ta placówka udowadnia, że wysoka troska personelu o własne zdrowie jest gwarantem zdrowie mieszkańców. W ostatnich dwóch miesiącach odnotowano w centrum wręcz spadek zachorowano na typowo sezonowe dolegliwości w porównaniu do lat ubiegłych.

Info/foto: mat. pras.

Myślenice - najnowsze informacje