poniedziałek, 19 grudnia 2022 11:00

Dzisiaj nic nie zamówisz? Dostawcy strajkują

Autor Katarzyna Jamróz
Dzisiaj nic nie zamówisz? Dostawcy strajkują

– Kolejne miasta dołączają do kurierów Pyszne.pl, którzy 14 grudnia podjęli oddolną decyzję o spontanicznej akcji strajkowej. Dostawcy wyłączyli swoją dostępność do pracy w przyszłym tygodniu – informuje Konfederacja Pracy na swoim profilu na Facebooku.

Głównym dniem protestu ma być poniedziałek, 19 grudnia. Na ten pomysł wpadli kurierzy z Lublina, a następnie akcja rozniosła się na całą Polskę. Jak informuje Konfederacja Pracy, w ramach międzymiastowej koordynacji doszło do porozumienia w sprawie terminów, w których nie zgłoszą gotowości do pracy. Akcja protestacyjna jest możliwa, dzięki elastycznemu systemowi przyznawania zmian. Przyczyną strajku jest m.in. brak bonusów w okresie zimowym, zwłaszcza w mniejszych miastach.

– Oburzenie wśród kurierów wzbudził fakt, że bonusy zostały przyznane tylko w dużych aglomeracjach, np. w Warszawie i Krakowie

– czytamy na Facebooku Konfederacja Pracy.

🔴 Kolejne miasta dołączają do kurierów Pyszne.pl, którzy 14 grudnia podjęli oddolną decyzję o spontanicznej akcji...

Opublikowany przez Konfederacja Pracy Czwartek, 15 grudnia 2022

Czego żądają kurierzy?

Kurierzy Pyszne.pl domagają się lepszych warunków pracy:

  • przywrócenia dodatków stażowych, które firma niedawno usunęła,
  • bonusów za pracę w trudnych warunkach pogodowych
  • oraz przywrócenie dodatków dla starszych kurierów, wykonujących dodatkowe obowiązki, tzw. kapitanów.

Strajk ma charakter ostrzegawczy, kurierzy gotowi są go powtórzyć. Trwają rozmowy z załogami, które jeszcze nie przystąpiły do strajku.

Niedawno założony, zrzeszający kurierów Pyszne, związek zawodowy OPZZ Konfederacja Pracy, którego przewodniczącym jest Stanisław Kierwiak, w pełni popiera postulaty strajkujących. Zbierane są także podpisy pod petycją, zawierającą żądania kurierów.

– Kurierzy określają swoją dyspozycyjność z tygodnia na tydzień i mają możliwość anulowania swojej zmiany. W czasie, w którym realizowanych zamówień jest więcej, ułożenie grafiku, który pozwoli zespołowi na efektywne wykonywanie zadań, stanowi wyzwanie. Dlatego w okresie, w którym odnotowujemy zwiększone zapotrzebowanie na nasze usługi w niektórych miastach — by zachęcić kurierów do częstszego przychodzenia do pracy lub wykonywania zlecenia dłużej, wprowadzamy dodatki tymczasowe

– mówi cytowany przez portal Wirtualnemedia.pl, Wojciech Maćkowski z Pyszne.pl.

Dzisiejszy strajk z pewnością odczują klienci. Nieoficjalnie mówi się, że strajkować może nawet 70-80% kurierów Pyszne.pl. Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, protest ma odbywać się m.in. w Krakowie, Warszawie, Gliwicach, Rudzie-Śląskiej, Rzeszowie czy Częstochowie.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Małopolska - najnowsze informacje