czwartek, 29 kwietnia 2021 08:35

Ergonomiczna praca biurowa – o co zadbać?

Autor Artykuł sponsorowany
Ergonomiczna praca biurowa – o co zadbać?

W dwudziestym pierwszym wieku coraz więcej osób nie tylko w Polsce, ale i na świecie decyduje się na pracę biurową. Co za tym idzie, wzrasta zapotrzebowanie na stworzenie wygodnych warunków pracy w firmie. Niektóre osoby postrzegają pracę biurową jako tą, która nie może przynosić uszczerbków na zdrowiu. Niestety osoby te nie mają racji. Siedząc na fotelu po osiem godzin dziennie jesteśmy narażeni na powstanie bardzo wielu schorzeń.

Bóle pleców, karku, pojawienie się skoliozy czy dyskopatii to tylko niektóre z nieprzyjemnych skutków pracy siedzącej. Istnieje oczywiście wiele sposobów, które zapobiegać będą powstawaniu danych nieprzyjemności.

Jak powinna wyglądać prawidłowa postawa siedząca?

Będąc dziećmi, rodzice niejednokrotnie wpajali nam, aby siedzieć prosto. Przyzwyczajenie się do prawidłowej pozycji siedzącej przysporzy nam wiele nerwów oraz wymaga niemałej cierpliwości. Jak więc powinno wyglądać poprawne, ergonomiczne siedzenie?

Na początku trzeba skupić się na odcinku lędźwiowym. Konieczne jest zadbanie o to, aby plecy były cały czas wyprostowane, a przebieg kręgosłupa był zgodny z naturalną lordozą. Przydatne do tego okażą się krzesła biurowe z odpowiednim oparciem. Kark powinien być luźny, a głowa musi być skierowana centralnie na wprost. Nie możemy pochylać wzroku ani w dół, ani w górę. Ważne w tej kwestii jest odpowiednie ustawienie monitora.

Wysokość fotela dobrana musi być w taki sposób, aby kąt pomiędzy odcinkiem wyżej kolan, a łydkami wynosił około 90 stopni. Co ciekawsze, na powstanie prawidłowej pozycji wpływ ma również ustawienie stóp. Ważne jest, by nie były one centralnie na ziemi. Zamiast tego lepiej zaopatrzyć się we wspornik na nogi, który jest nachylony do podłoża pod kątem 30 stopni.

Dobór odpowiedniego krzesła biurowego

Właściciele firm mają niemalże obowiązek zapewnienia swoim pracownikom odpowiednich warunków pracy. Pamiętajmy, że zdrowy pracownik to efektywny pracownik. Z tego względu, większość przedsiębiorców decyduje się na częste zmiany umeblowania w siedzibach.

Firmy, których profesją jest wyposażenie biur z pewnością doradzą odpowiednie modele krzeseł biurowych, uwzględniając przy tym wszystkie aspekty ergonomiczne. Warto jednak samemu wiedzieć na co zwracać uwagę w tej kwestii. Podstawową rzeczą jest wyprofilowanie oparcia. Najwygodniej siedzieć na krzesłach, które pomogą nam w zachowaniu odpowiedniej postawy i nie pozwolą na garbienie się.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem są regulacje. Najlepiej, aby fotel biurowy miał je w oparciu na plecy, podłokietnikach oraz oparciu na kark. Istotny jest również materiał fotela.

Biurko - czy jest aż tak ważne?

Mimo iż krzesło w głównej mierze dba o naszą postawę, to dobór odpowiedniego biurka wcale nie jest mniej ważny. Dobre biurko powinno charakteryzować się dużą ilością miejsca zarówno na blacie, jak i pod nim. Często jako pracownicy mamy ochotę na rozprostowanie nóg i nawet w pozycji siedzącej powinniśmy mieć taką możliwość.

Oprócz tego, ostatnimi czasy na rynku pojawiły się biurka z regulacją wysokości. Jest to bardzo dobre rozwiązanie z tego względu, że nasza praca może zostać urozmaicona. Biurka te przystosowane są również do pracy stojącej, co jest bardzo zdrowe dla naszego kręgosłupa.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje