czwartek, 31 marca 2022 09:00

Faktoring czy kredyt – co wybrać?

Autor Artykuł sponsorowany
Faktoring czy kredyt – co wybrać?

Notoryczne opóźnienia w zapłatach za faktury mogą doprowadzić do małych turbulencji finansowych. W takich sytuacja przedsiębiorcy zmuszeni są sięgać po kredyt. Często jednak okazuje się, że lepszą alternatywą dla firmy będzie faktoring. Potrzebujesz finansowania, ale nie wiesz co wybrać? Sprawdź, jakie są różnice między kredytem a faktoringiem.

Firma funkcjonująca na polskim rynku, opierająca swoje działania jedynie o finanse firmowe, jest niczym Święty Gral. Zewnętrzne finansowanie firm postrzegane jest w negatywnym świetle. Jednak dobrze dobierając produkty, analizując koszty i zyski, można dojść do zupełnie innych wniosków. Często zewnętrzne finansowanie firmy, prowadzi do jej wzrostu oraz rozwoju, przynosząc tym samym większe zyski. Dobrym przykładem jest https://www.firmowakasa.pl/faktoring/firmy-faktoringowe/idea-money/.

Charakterystyka kredytu

Kredyty bankowe są jedną z najstarszych form szeroko pojętej pomocy finansowej. Rozwój branży finansowej spowodował ich systematykę ze względu na grupę docelową, której są dedykowane. W grupie kredytów dla firm znajduje się wiele różnych rozwiązań. Są to produkty o dużo tańsze od tych, które przeznaczone są dla osób fizycznych. Niejednokrotnie jednak opatrzone są dodatkowymi wymogami w procesie ich udzielania. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji przede wszystkim:

- kredyty ratalne,

- kredyty obrotowe,

- limity w koncie,

- kredyty inwestycyjne,

- karty kredytowe.

Niestety, żeby uzyskać kredyt, trzeba spełnić szereg wymagań formalnych.  Często nie są dostępne dla młodych przedsiębiorców, którym de facto takie finansowanie jest bardzo potrzebne. Firma, chcąc otrzymać kredyt, musi istnieć na rynku minimum roku lub dwa i posiadać zdolność kredytową.

Faktoring – co go wyróżnia?

Faktoring z roku na rok notuje coraz większe zainteresowanie klientów. I mimo że znajduje zastosowanie w wąskim segmencie działania firmy, to odgrywa bardzo ważną rolę. Pozwala zapewnić płynne zarządzenie budżetem firmy. Jego założenia polegają na tym, żeby zapewnić przedsiębiorcom szybkie finansowanie wykonanych usług. Dzięki temu nie muszą już czekać miesiącami, aż należność wpłynie na ich konta.

Największą zaletą faktoringu jest z pewnością jego dostępność. Mogą się o niego starać zarówno firmy długo istniejące, jak i te z krótkim stażem. Nie ma również znaczenia, czy firma zatrudnia kilkadziesiąt osób, czy firmą jest przedsiębiorca we własnej osobie. Firmy udzielające faktoringu posiadają oferty dla niemal każdej branży i każdej firmy.

Co jest lepsze? Kredyt czy faktoring?

Wybór pomiędzy kredytem a faktoringiem z pewnością nie jest łatwy. Każda z tych usług posiada swoje wady oraz zalety. Najlepszą drogą do podjęcia właściwej decyzji jest określenie realnych potrzeb firmy. Jeżeli jedyną bolączką finansową firmy są opóźniające się zapłaty za faktury, faktoring będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Natomiast gdy w firmie planowane są nowe inwestycje, zwiększenie zatrudnienia czy doposażenia, lepszą formą finansowania może okazać się kredyt obrotowy lub ratalny.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka