środa, 23 czerwca 2021 08:53

Faktoring pełny a niepełny – z którego skorzystać?

Autor Artykuł sponsorowany
Faktoring pełny a niepełny – z którego skorzystać?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który wystawia faktury z odroczonym terminem płatności, sprawdź, czym jest faktoring i czym różni się faktoring pełny od niepełnego. Warto poznać te rozwiązania, aby móc zdecydować, która z opcji będzie korzystniejsza w konkretnych sytuacjach i dla konkretnych biznesów.

Czym jest faktoring?

Najogólniej rzecz ujmując, faktoring to przekazanie do finansowania faktury z odroczonym terminem płatności. Faktorant (czyli np. przedsiębiorca) przekazuje swoje należności faktorowi i otrzymuje gotówkę z faktur nawet w kilka minut. Należy jednak mieć na uwadze, że w zależności od wybranego rodzaju faktoringu usługa ta może wyglądać nieco inaczej.

Faktoring – czy to się opłaca?

Faktoring jest korzystnym rozwiązaniem w przypadku faktur z odroczonym terminem płatności. Wystawiasz fakturę i możesz przekazać ją do finansowania, w ten sposób uwolnisz gotówkę, bo nie musisz czekać na to, aż Twój kontrahent ureguluje swoje zobowiązanie. Niemal natychmiast otrzymujesz pieniądze w ramach przyznanego limitu. Pozwoli Ci to zachować płynność finansową oraz ewentualnie zainwestować w rozwój działalności.

Zastanawiasz się, który rodzaj faktoringu wybrać? Pomyśl, co jest dla Ciebie najważniejsze – czy zniesienie ryzyka niewypłacalności, czy szybkość wypłaty pieniędzy, a może jeszcze coś innego? Do wyboru masz m.in. szybki faktoring, pozbawiony zbędnych formalności, dzięki któremu gotówkę możesz otrzymać nawet w 5 minut.

Faktoring pełny a niepełny

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje faktoringu – pełny (bez regresu) i niepełny (z regresem). Na pierwszy rzut oka dużo korzystniejszy wydaje się faktoring pełny, czyli bez regresu, w którym firma faktoringowa przejmuje ryzyko braku zapłaty przez Twojego kontrahenta. Sprawdź, czy rzeczywiście tak jest.

Faktoring bez regresu – na czym polega?

W przypadku tego rodzaju faktoringu faktor przyjmuje na siebie pełne ryzyko, uprzednio sprawdzając, czy Twój kontrahent ma zdolność finansową do spłaty zobowiązania w terminie. Brak regresu oznacza więc, że faktor nie ma prawa występować do Ciebie w przypadku braku możliwości odzyskania należności – niezapłacenia faktury. Przyjmuje on na siebie pełne ryzyko strat kredytowych na fakturach, które przekażesz mu do finansowania.

Faktoring z regresem – czy warto?

W przypadku faktoringu z regresem faktury, które nie zostały zapłacone faktorowi przez określoną liczbę dni, mogą wrócić do Ciebie. W takiej sytuacji pełne ryzyko kredytowe pozostaje po Twojej stronie.

W tej sytuacji co prawda faktor nie przejmuje pełnej odpowiedzialności za wypłacalność Twoich kontrahentów, jednak może wspierać Cię w odzyskaniu należności. Sprawdź, jak działa wybrana przez Ciebie firma faktoringowa oferująca faktoring z regresem.

W tym typie faktoringu firma faktoringowa dokonuje weryfikacji Twojego kontrahenta. Nie zapominaj również, że korzystając z faktoringu z regresem, korzystasz z usługi zwykle korzystniejszej finansowo – tańszej niż przy faktoringu bez regresu. Pamiętaj też, że korzyścią faktoringu z regresem jest to, że możesz wybrać faktoring cichy, czyli bez informowania Twojego kontrahenta o cesji.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka