wtorek, 8 października 2019 14:07

Finał 66. Młodzieżowego Zlot Turystycznego PTTK im. Elfrydy i Czesława Trybowskich na Lubogoszczy

Autor Marzena Gitler
Finał 66. Młodzieżowego Zlot Turystycznego PTTK im. Elfrydy i Czesława Trybowskich na Lubogoszczy

W dniach 18-21 września w Bazie na Lubogoszczy zakończył się finał 66. Młodzieżowego Zlot Turystycznego PTTK im. Elfrydy i Czesława Trybowskich, którego organizatorem jest PTTK Rabka-Zdrój. Wzięło w nim udział sześć szkół z rejony Podhala.
Na rajd zapisało się sześć szkół, ale tylko pięć wzięto pod uwagę w klasyfikacji. Poza testem z wiedzy o regionie, dla drużyn przygotowano testy sprawnościowe.

Zjazd tyrolką na czas przygotował partner imprezy - Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. To zadanie dla najsprawniejszych odbywało się pod czujnym okiem Jarka Jurczakiewicza. Wzięły w nim udział wytypowane trójki z każdej grupy, które miały szansę zdobyć punkty dla swojej drużyny. Kiedy już zadanie zostało zaliczone można było rekreacyjnie spróbować swoich sił na linie zawieszonej wysoko między drzewami. Pozostałe zadania dla uczestników tegorocznego Zlotu to powrót do przeszłości – czyli rozbijanie tradycyjnego namiotu na czas. Niektórzy pierwszy raz zobaczyli linki, śledzie i tropik czyli elementy sprzed epoki samorozkładających się namiotów. Składanie namiotu i śpiwora na czas oraz … rzut butem turystycznym i to nie byle jakim - tylko dobrym, wysłużonym trepem! – to kolejne zabawne konkurencje.

W rzucie, w którym najbardziej liczyła się siła, zwyciężyła ekipa ze Szkolnego Koła Turystyczno - Krajoznawczego przy Zespole Szkół Techniczno - Informatycznych. Również oni pokazali klasę przy zwijaniu śpiwora. Z namiotem jednak najlepiej poradziła sobie grupa z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Olszówce - spryt i zwinność oraz zgrana ekipa pokazały, co potrafi ta społeczność. Olszówka najlepiej wypadła też w teście, ale to Szkoła Podstawowa z Harkabuza wygrała w klasyfikacji punktów GOT na podstawie regulaminu Zlotu. Najlepsza w tyrolce okazała się być ekipa ze Szkoły w Chabówce, a szkoła ze Rdzawki zrobiła najciekawszą pozaregulaminową trasę odwiedzając Góry Świętokrzyskie. Jak w takim razie wybrać najlepszą drużynę? Naprawdę jest ciężko, a los miejsca waży się czasami w różnicy jednego tylko punktu. Pewne rzeczy są jednak z góry przesądzone, gdy w kategorii szkół średnich na starcie (i mecie) pojawiła się tylko jedna drużyna. Zawsze w Zlocie bierze udział Maria Żaba wraz ze swoją młodzieżą – I miejsce w kategorii szkół średnich przypadło więc dla Szkolnego Koła Turystyczno - Krajoznawczego przy Zespole Szkół Techniczno – Informatycznych w Mszanie Dolnej.

Po zsumowaniu wszystkich punktów za każdą dyscyplinę kolejne miejsca w klasyfikacji ogólnej otrzymali:
I miejsce: Szkoła Podstawowa im. Władysława Orkana w Chabówce
II miejsce: Zespól Szkoły i Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Olszówce
III miejsce: Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Harkabuzie
IV miejsce: Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk o Wolność w Rdzawce
V miejsce: Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne z Zespołu Szkół Techniczno - Informatycznych w Mszanie Dolnej
VI miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. św. Tereski w Rabce – Zdroju.

Gratulujemy wszystkim drużynom, które uczestniczyły w 66. Zlocie Młodzieżowym im. Elfrydy i Czesława Trybowskich – podkreślają organizatorzy. Dziękujemy za wsparcie Sponsorom i Partnerom Rajdu oraz Bazie Szkoleniowo - Wypoczynkowej Lubogoszcz za wspaniałe przyjęcie i pyszny bigos. Dzięki naszemu Sponsorowi – Zakładom Mięsnym „Cichański” - na każdego głodomora czekała jeszcze pyszna kiełbasa, która – jak wiadomo - najlepiej smakuje w górach. Wśród nagród, poza sportowym ekwipunkiem, znalazły się bilety do kina, bilety do parku linowego, bilety na most tyrolski, wyjazdy i zjazdy kolejką krzesełkową Kasina SKI, zimowe karnety na wyciąg Kasina SKI oraz wejściówki na nowo otwartą wieżę i spacer w koronach drzew w Krynicy Zdroju. Gorące podziękowania przekazujemy również dla naszych sponsorów: Miasta Rabka – Zdrój, Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, Starostwa Limanowskiego, Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej, Urzędu Gminy Mszana Dolna, KASINY SKI, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Grupy Podhalańskiej z Rabki – Zdroju, Wolontariuszy z Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce, Firm: „Tengri Sport”, „Park Linowy” i „Koperniak” oraz Zakładu Mięsnego Stanisław Cichański „Cichański”.

Głównym celem wydarzenia jest popularyzacja turystyki i krajoznawstwa wśród młodzieży szkolnej, poznawanie przyrody, historii i kultury regionu. Trasy rajdu przebiegają przez Gorce, Beskid Wyspowy i Beskid Makowski. Dopuszczalne są także trasy dowolne.

Agnieszka Józefiak – Lewandowska, opr. MG

Limanowa - najnowsze informacje