Od 31 października do 19 listopada (jak co roku od kilku lat) w Wieliczce realizowana była Kampania Pomarańczowej Wstążki. To akcja, której celem jest przeciwdziałanie przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz wzmacnianiu w nich poczucia własnej godności.
Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży to akcja, która nagłaśnia ważny i trudny problem jakim jest krzywdzenie dzieci i młodzieży. Jej zasadniczym celem jest tworzenie świata, w którym dzieci i młodzież czują się bezpiecznie i szczęśliwie. Nieodzownym elementem Wielickiej Kampanii Pomarańczowej Wstążki są działania promocyjne oraz informacyjno-edukacyjne, a punktem kulminacyjnym jest Wielicka Konferencja nt. Ochrony dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem. Ważnym punktem kampanijnych działań są pomarańczowe dni z udziałem dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych i opiekuńczych.
Symbolem Kampanii jest pomarańczowa wstążka opatrzona napisem „YES to prevention of child abuse!” ( „Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem”). Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy i zwracający uwagę. Ponieważ przemoc przybiera różne formy i oblicza, co roku kampania opatrzona jest innym hasłem przewodnim.
W tym roku w Wieliczce akcję realizowano pod hasłem "Klucz do wewnętrznej mocy". W ramach kampanii zrealizowano cykl wydarzeń we wszystkich placówkach wspierających, opiekuńczych i oświatowych Gminy Wieliczka. Działaniom towarzyszyła prowadzona przez MOPS kampania na Facebooku.
W tym roku Miasto i Gmina Wieliczka otrzymało na realizację projektu dofinansowanie ze środków z budżetu państwa - Program Osłonowy - Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Wszystkie działania w ramach Kampanii objął honorowym patronatem Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.
14 listopada odbyła się konferencja tematyczna, którą otworzyła Agnieszka Szczepaniak, Zastępca Burmistrza ds. Społecznych. Prelegentami spotkania byli: Weronika Potaczek, dr Ewa Dziewońska, Maksymiliana Żaczek, Agnieszka Jędrzczak, Maja Kuźmicz, lek. Bartłomiej Taurogiński i Dominika Chylińska.
Zwieńczeniem kampanii był Pomarańczowy Festiwal Rodzinny, który w niedzielę, 19 listopada odbył się w CER "Solne Miasto", podczas którego zabawę i występy artystyczne połączono z edukacją. Gościem wydarzenia był Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.
- Jesteśmy razem - wspólnie w działaniach przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Finał akcji, która w mieście i gminie Wieliczka przez 19 dni w szerokim partnerstwie szkól i przedszkoli, instytucji kultury, podmiotów publicznych, pod egidą wielickiego MGOPS uświadamia nam wszystkim, w jaki sposób chronić najmłodszych, wyposaża w narzędzia, aby móc niezwłocznie i skutecznie reagować w sytuacji, kiedy dostrzeżemy najmniejsze choćby przejawy krzywdy, przemocy wobec innych. Niemniej przy całym systemie wsparcia zawsze potrzebna jest nasza czujność, uważność, wrażliwość - podsumował burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. - Nie bądźmy obojętni! Reagujmy. Dziękuję wszystkim za przeprowadzenie kolejnej edycji wspaniałej akcji, która jednoczy nas wszystkich - dodał
fot. UMiG Wieliczka