czwartek, 27 maja 2021 11:31

Fotowoltaika. Dotacje na panele fotowoltaiczne

Autor Artykuł sponsorowany
Fotowoltaika. Dotacje na panele fotowoltaiczne

Masz dom lub firmę i coraz bardziej interesuje Cię fotowoltaika? Dotacje mogą Ci pomóc szybciej uzyskać zwrot inwestycji. Sprawdź, jak na poważnie zacząć oszczędzać dzięki darmowej energii słonecznej.

Fotowoltaika dotacje. Dlaczego warto?

Montaż paneli fotowoltaicznych w domu czy firmie to inwestycja na długie lata. Fotowoltaika gwarantuje nam darmową energię elektryczną czy cieplną ze słońca. Stawia też na innowacyjne, ekologiczne rozwiązania. Szczególnie ten drugi aspekt staje się istotny w dobie zaostrzających się z roku na rok przepisów budowlanych dotyczących ochrony środowiska i wykorzystania alternatywnych źródeł energii.

Jak każda inwestycja, tak i fotowoltaika związana jest z tym, że aby dużo zyskać, najpierw trzeba ponieść wydatki. Zwrot kosztów inwestycyjnych – a przy tym i samo oszczędzanie na prądzie czy ogrzewaniu – może przyjść szybciej, jeśli skorzystasz z dofinansowania fotowoltaiki. Dotacje na ten cel mogą być różne, podobnie jak ich kwoty.

Jakie dotacje na fotowoltaikę w 2021 roku?

Jakiego rodzaju dofinansowanie fotowoltaiki możemy uzyskać w 2021 roku? Najpopularniejszą opcją dotacji są rządowe programy: „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”.

Budżet II edycji pierwszego programu wyczerpał się niestety już w listopadzie 2020 roku, jednak 1 lipca rozpocznie się nabór wniosków do programu „Mój Prąd 3.0”. Jego budżet wynosić będzie blisko 1 mld zł, a jednorazowe dofinansowanie pokryje maksymalnie 50% całkowitych kosztów instalacji fotowoltaicznej, jednak nie więcej niż 5000 zł.

Dotacja na fotowoltaikę z „Czystego Powietrza” wciąż jest dostępna. O dofinansowanie w kwocie nawet 30 tys. zł ubiegać się mogą osoby fizyczne realizując przedsięwzięcie termomodernizacyjne, w którego skład wchodzi zakup paneli fotowoltaicznych.

Jak jeszcze może zostać dofinansowana fotowoltaika? Dotacje uzyskasz np. z programów gminnych w swoim województwie czy tzw. zielonych kredytów udzielanych przez banki. Warto zapoznać się z poszczególnymi ofertami, ponieważ różnią się zasadami czy kwotami dofinansowania przedsięwzięć.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje