poniedziałek, 30 sierpnia 2021 10:25

Geowłókniny – gdzie można stosować je w ogrodzie?

Autor Artykuł sponsorowany
Geowłókniny – gdzie można stosować je w ogrodzie?

Niektóre materiały budowlane mogą być stosowane nie tylko w budownictwie na większą skalę, ale i przy budowie domów jednorodzinnych. Do takich materiałów należą m.in. geowłókniny, które stosowane są w budownictwie drogowym, ale z powodzeniem można je wykorzystać również w otoczeniu domu jednorodzinnego. Zobaczmy, gdzie można stosować je w ogrodzie.

Wzmocnienie podjazdu i chodników

Podjazd przed garażem oraz przydomowe chodniki to miejsca, które wymagają odpowiedniego przygotowania. Jeśli grunt nie zostanie odpowiednio wzmocniony, to ułożona nawierzchnia, niezależnie od tego, czy będzie to kamień, kostka czy inny materiał, na nieustabilizowanym gruncie będzie się on zapadał i powstaną nierówności. Rozwiązaniem tego problemu jest ułożenie geowłókniny, która nie tylko ustabilizuje grunt, ale również odseparuje jego warstwy i zapewni odpowiedni odpływ wody. Dzięki temu chodnik i podjazd będą bardziej stabilne i mniej narażone na zniekształcenia.

Wzmocnienie skarpy

W wielu rejonach naszego kraju teren jest mocno pofalowany i skarpy w otoczeniu domu są zjawiskiem zupełnie naturalnym. Bardzo często towarzyszy im problem z osuwaniem się gruntu, zwłaszcza po większych ulewach. Można temu zapobiegać sadząc na skarpach rośliny, ale jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie geowłókniny. Będą one stabilizować grunt na skarpie i zapobiegną jego osuwaniu, co znacznie zmniejszy problemy wynikające z ciągłego osuwania się ziemi. Stosowanie geowłókniny nie wyklucza obsadzania skarpy roślinami, ale daje szersze możliwości ich wyboru. Nie trzeba bowiem skupiać się na wyborze gatunków wzmacniających stabilność gruntu, ale można wybrać takie, które będą spełniać nasze oczekiwania estetyczne.

Wzmocnienie brzegów stawu lub oczka wodnego

Woda na działce to zawsze powód do radości, gdyż kojąco wpływa na nasz układ nerwowy i znacznie poprawia jakość wypoczynku. Nic zatem dziwnego, że stawy i oczka wodne cieszą się dużą popularnością, mimo że ich posiadanie wymaga trochę pracy i zastosowania odpowiednich materiałów zapobiegających zapadaniu się brzegów. Do tego celu doskonale nadaje się geowłóknina, która ułożona na brzegach będzie doskonale je stabilizować i chronić przed osuwaniem. Dzięki temu bez obaw będzie można stać na brzegu nie martwiąc się, że pod naszym ciężarem brzeg osunie się, a my wpadniemy do stawu.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka