czwartek, 8 lutego 2024 14:03

Gigant z Krakowa otrzyma wielomilionową karę. Do sieci mogły trafić również twoje dane

Autor Norbert Kwiatkowski
Gigant z Krakowa otrzyma wielomilionową karę. Do sieci mogły trafić również twoje dane

Wyciek danych osobowych do internetu - zwłaszcza w obecnych czasach - wiąże się z ogromnym ryzykiem. Oszuści tylko czekają na takiego "prezenty", dlatego nie dziwi fakt, że Urząd Ochrony Danych Osobowych chce ukarać firmę Morele.net, mającą swoją siedzibę w Krakowie.

Do fatalnego w skutku incydentu miało dojść w 2018 roku. To właśnie sześć lat temu, firma padła ofiarą ataku hakerskiego, a przestępcy wykradli bazę danych klientów i uzyskali dostęp m.in. do ich adresów e-mail. Łącznie ponad 2 miliony użytkowników mogło obawiać się o swoją sytuację.

Szereg analiz sugerował, że zabezpieczenia na stronie były na niskim poziomie, a informatycy w serwisie Morele.net, m.in. nie szyfrowali części danych. To zdecydowane naruszenia, dlatego już w 2019 roku, UODO chciało nałożyć pokaźną karę dla podmiotu z Krakowa.

Sprawa jednak nie została zamknięta. Według najnowszych informacji "Rzeczypospolitej", tym razem Urząd Ochrony Danych Osobowych nałożył na sklep internetowy znacznie wyższą, bo wynoszącą aż 3,8 mln zł karę. Prezes tego organu uznał, że w tej sprawie nałożenie pieniężnej kary administracyjnej jest konieczne i uzasadnione wagą, charakterem oraz zakresem zarzucanych administratorowi naruszeń.

Morele.net to krakowski serwis internetowy zajmujący się sprzedażą elektroniki użytkowej.

Foto: Unsplash/Zdjęcie poglądowe

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka