piątek, 07 czerwiec 2019 16:17

Chmary komarów w całym powiecie mieleckim. Kto pomoże mieszkańcom?

Napisała

Mielec i powiat mielecki po powodzi, niczym biblijny Egipt, dotknęła plaga komarów. Miasto już zaplanowało opryski, a dotknięte stratami gminy wraz ze starostą apelują o pomoc finansową do wojewody.

Ma do 6 mm i bzyczy, jest natarczywy, a gdy jest ich tysiące, człowiek nie ma szans obronić się przed pogryzieniem. Komar występuje w dwóch podgatunkach: Culex pipiens pipiens zasiedla środowiska naturalne i rolnicze, a Culex pipiens molestus – środowiska miejskie, podmiejskie i wiejskie.

Komar, jak wszystkie owady z rzędu muchówek podlega przeobrażeniu zupełnemu. Samica po zapłodnieniu wyszukuje żywiciela (człowiek, bydło, konie i zwierzęta domowe), po nakłuciu skóry pobiera krew. Kilka dni później składa w wodzie stojącej ok. 100 jaj. Z jaj po 24–36 godzinach wylęgają się larwy, które po kilku linieniach (7–10 dni) zamieniają się w poczwarkę. Poczwarka jest ruchliwa, ale nie pobiera pokarmu. Po 2–4 dniach powstaje z niej dorosły owad.

Tempo rozwoju pokolenia komara zależy wyraźnie od temperatury. Kiedy temperatura wynosi od 20 do 25 °C rozwój pokolenia trwa wówczas 10–14 dni. Takie właśnie ciepłe dni po ostatnich podtopieniach stworzyły idealne warunki do rozwoju tego uciążliwego dla ludzi i zwierząt owada. Po powodzi we wszystkich gminach powiatu mieleckiego jest ich prawdziwa plaga.

7 czerwca Urząd Miejski w Mielcu wybrał firmę, która zajmie się rozpyleniem środków przeciw komarom w stolicy powiatu. Akcja odbędzie się 13 czerwca w godzinach popołudniowo-wieczornych. Jeszcze nie wiadomo, w jakich miejscach nastąpi rozpylenie środków przeciw komarom. – Zależy nam na zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom, jak i pożytecznym owadom, stąd niemożliwe jest wykonanie oprysków z samolotu. W czasie wykonywania oprysków przeciwko komarom należy ograniczyć przebywanie w tych miejscach, ponieważ akcja może spowodować uciążliwości. Zwracamy się także do pszczelarzy z prośbą o zabezpieczenie uli oraz do właścicieli zwierząt o niewypuszczanie i niewyprowadzanie swoich pupili w tym dniu, w miejscach, które podamy w ciągu najbliższych dni – powiedział Zenon Tokarski, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Mielcu.

Warto zaznaczyć, że odkomarzanie może odbyć się wyłącznie podczas sprzyjających warunków atmosferycznych. Deszcz lub intensywny wiatr może pokrzyżować szyki i akcję trzeba będzie odłożyć.

W ostatnich dniach do Urzędu Miejskiego w Mielcu kierowanych było wiele próśb od mieszkańców innych gmin powiatu mieleckiego o rozszerzenie akcji odkomarzania na inne miejscowości. – Miasto Mielec nie może sfinansować takiego działania poza granicami administracyjnymi Mielca. Byłoby to niezgodne z jego kompetencjami – dodał Zenon Tokarski.

Jak podkreśla Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski, temat olbrzymiej uciążliwości związanej z plagą komarów, która wystąpiła po majowych powodziach i podtopieniach, był tematem obrad konwentu gospodarzy samorządów powiatu mieleckiego. – W każdej gminie jest to naprawdę duży problem, dlatego zwróciliśmy się, jako konwent, do Wojewody Podkarpackiego z prośbą o podjęcie zdecydowanych działań na szczeblu województwa, gdyż tylko takie w skali całego powiatu mogą przynieść efekty – powiedział Jacek Wiśniewski.

W związku z licznymi sygnałami o uciążliwych plagach komarów starosta mielecki Stanisław Lonczak podjął inicjatywę wraz z gospodarzami wszystkich gmin powiatu o uzyskanie od Wojewody Podkarpackiego środków na przeprowadzenie kompleksowej akcji odkomarzania. Jak zauważali w swoich sygnałach wójtowie gmin, przez które przeszła ostatnia powódź, skala zjawiska jest tak duża, że przekracza ich możliwości finansowe zwalczania dokuczliwych owadów. Po przejściu przez Powiat Mielecki poprzedniej powodzi w 2010 roku władze samorządowe uzyskały na ten cel od administracji rządowej pomoc w wysokości 2,5 mln złotych.

Nie jest jeszcze wiadome w jakiej formie zostanie przeprowadzona akcja odkomarzania w gminach powiatu mieleckiego. Według ekspertów tańszą formą zwalczania komarów są opryski wykonywane przy pomocy samolotu. Ich wadą jednak jest negatywne oddziaływanie na ekosystem, szczególnie silnie oddziałowujące na roje pszczół. Z tego właśnie względu nie należy się spodziewać zastosowania właśnie tej formy.

Pismo w sprawie udzielenia pomocy Powiatowi Mieleckiemu trafiło 7 czerwca do Ewy Leniart, Wojewody Podkarpackiego. Podpisali je wszyscy gospodarze gmin powiatu, bo kompleksowe i skoordynowane działanie może przynieść pożądany efekt, a możliwości budżetowe samorządowców gminnych, zwłaszcza teraz, po powodzi, gdzie straty idą w miliony złotych, są ograniczone.

Marzena Gitler, inf. Powiat Mielecki, UM w Mielcu

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.