czwartek, 9 maja 2024 08:32

Zmiany w małopolskim PiS. Odwołano lidera

Autor Marzena Gitler
Zmiany w małopolskim PiS. Odwołano lidera

Andrzej Adamczyk nie jest już odpowiedzialny za struktury PiS w Małopolsce. To skutek "buntu" radnych sejmiku, którzy nie zagłosowali za nominowanym do funkcji marszałka Łukaszem Kmitą.

Przypomnijmy, 6 maja , na I sesji sejmiku małopolskiego kadencji 2024-2029, oprócz ślubowań nowych radnych, wyłoniono prezydium sejmiku. Odbyć się miały też wybory marszałka. Jedynym kandydatem, zgłoszonym przez klub Prawo i Sprawiedliwość, był nowy poseł tej partii i kandydat na prezydenta Krakowa (odpadł w I turze), były wojewoda, pochodzący z Olkusza Łukasz Kmita. Jednak, ku zaskoczeniu nawet radnych z opozycji, zagłosowało za nim tylko 13 z 35 radnych obecnych na sesji radnych (Marta Malec-Lech była nieobecna), choć Prawo i Sprawiedliwość ma w sejmiku 21 mandatów. – Na razie trudno jest mi oceniać wynik głosowania. Liczę na refleksję ze strony naszych radnych, tym bardziej, że podczas rozmów klubowych, które odbywały się chwilę przed głosowaniem, radni nie wyrażali żadnego sprzeciwu, nie wyrażali żadnych uwag. Może po prostu się pomylili - i będą chcieli ten błąd poprawić przy kolejnym głosowaniu? Zobaczymy. Piłka jest w grze – mówił w rozmowie z portalem Głos24 Łukasz Kmita.

  • Zobacz:
Bunt w małopolskich strukturach PiS-u? “Jeśli radni się nie opamiętają, wypłyną kompromitujące informacje”
– Na razie trudno jest mi oceniać wynik głosowania. Liczę na refleksję ze strony naszych radnych, tym bardziej, że podczas rozmów klubowych, które odbywały się chwilę przed głosowaniem, radni nie wyrażali żadnego sprzeciwu, nie wyrażali żadnych uwag. Może po prostu się pomylili i będą chcieli ten bł…

Zgodnie z zapowiedziami, prezes PiS, Jarosław Kaczyński, zorganizował spotkanie Prezydium Komitetu Politycznego, które już 6 maja miało się zająć sprawą nielojalnych radnych.

Wczoraj, 8 maja, rzecznik prasowy PiS, Rafał Bochenek poinformował na platformie X: "Decyzją prezesa PiS p. Jarosława Kaczyńskiego nowym przewodniczącym zarządu  wojewódzkiego PiS w Małopolsce został poseł Łukasz Kmita. W związku z tym, w najbliższym czasie nastąpi ukonstytuowanie się nowego prezydium zarządu województwa." - napisał.

Oznacza to, że z funkcją pożegnał się pochodzący z Krzeszowic, Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa w rządzie Beaty Szydło i w rządzie Mateusza Morawieckiego, a potem minister infrastruktury, który był Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego i pełnomocnikiem PiS w Małopolsce.

Pismo o odwołaniu Adamczyka z podpisem Jarosława Kaczyńskiego opublikowała m.in strona Prawo i Sprawiedliwość Kraków.

Decyzja Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego: szefem małopolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości został z dniem dzisiejszym Łukasz Kmita - Poseł na Sejm RP.

Opublikowany przez Prawo i Sprawiedliwość Kraków Środa, 8 maja 2024

fot. Od lewej. Andrzej Adamczyk, Łukasz Kmita/Fb. Ministerstwo Infrastruktury. Mateusz Łysik

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka