wtorek, 03 wrzesień 2019 22:00

Powstaje Archiwum Gminy Andrychów. Co w nim będzie?

Napisał
fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Wspomnienia, fotografie, dokumenty – ktoś chciałby się nimi podzielić?

Od września 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Andrychowie rozpocznie się przyjmowanie zbiorów do Archiwum.

– Każdy mieszkaniec gminy Andrychów, któremu na sercu leży ocalenie pamiątek przeszłości i pokazanie młodemu pokoleniu rzeczywistości lat minionych, będzie mógł podzielić się swoimi archiwaliami (fotografiami, dokumentami, ale także opowieściami, bo będziemy nagrywać wspomnienia osób starszych), a osoby odpowiedzialne za tworzenie Archiwum zeskanują je na profesjonalnym sprzęcie zakupionym dzięki dotacji, opracują i następnie zwrócą właścicielowi – podają realizatorzy projektu.

Jesienią rozpoczną się także szkolenia z zakresu historii mówionej, archiwistyki oraz genealogii, a także obsługi Otwartego Systemu Archiwalnego (OSA) i digitalizacji materiałów archiwalnych.

W przyszłym roku we wszystkich miejscowościach gminy Andrychów zostaną przeprowadzone etnograficzne badania terenowe połączone ze spotkaniami z mieszkańcami.

– Celem zadania jest zachęcenie miejscowej społeczności do udziału w działaniach związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego regionu, przy jednoczesnym zdobywaniu przez uczestników projektu wiedzy w sferze działań obywatelskich. Trwałym efektem projektu będzie stworzenie Archiwum Gminy Andrychów, które będzie miało postać cyfrową, a jego zasób będzie prezentowany w Internecie na specjalnie zbudowanym w tym celu serwisie Internetowym pod adresem www.aga.edu.pl – informuje Fundacja „Memo”.

Tworzeniem archiwum zajmie się Fundacja „Memo” oraz instytucje i organizacje partnerskie – Towarzystwo Miłośników Andrychowa, Miejska Biblioteka Publiczna w Andrychowie, Stowarzyszenie „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie” oraz Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.