czwartek, 28 września 2023 12:30

Nie żyje Michael Gambon. Grał profesora Dumbledora w serii o Harrym Potterze

Autor Patryk Trzaska
Nie żyje Michael Gambon. Grał profesora Dumbledora w serii o Harrym Potterze

Smutne informacje docierają do nas ze świata kultury. Zmarł Sir Michael Gambon, irlandzki aktor znany m.in. z roli Albusa Dumbledore'a z serii filmów o Harrym Potterze. Mężczyzna miał 82 lata.

Swoją karierę aktorską rozpoczął od współpracy z The Edward/Macliammoir Gate Theatre w Dublinie. W 1963 dołączył do zespołu The National Theatre, grając w sezonie wieńczącym jego działalność pod kierownictwem Laurence’a Oliviera.

Grał między innymi w przedstawieniach Hamlet, Król Lear, Antoniusz i Kleopatra, Otello, Ryszard III, Żywot Galileusza, Wujaszek Wania oraz A Chorus of Disapproval. Była to jego współpraca ze znanymi zespołami, w tym z Royal Shakespeare Company oraz The National Theatre on the South Bank.

Został nagrodzony prestiżową nagrodą dla najlepszego aktora – The Evening Standard Theatre Award – za tytułową rolę w sztuce Volpone.

Największą sławę przyniosła mu jednak rola profesora Albusa Dumbledora w serii filmów o Harrym Potterze. Gambon zaczął się wcielać w dyrekotra szkoły magii i czarodziejstwa od trzeciej części serii, kiedy to na chłoniaka zmarł Richard Harris, który wcześniej grał tę rolę.

Pięć lat temu wystąpił w polsko-brytyjskiej produkcji "Katyń - ostatni świadek", gdzie zagrał Franka Hamiltona, wydawcę gazety.

Informacje o śmierci artysty podało jako pierwsze BBC, powołując się na rodzinę aktora.

fot. Wikipedia/IamIrishwikiuser (CC BY-SA 3.0)


Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka