wtorek, 18 stycznia 2022 12:00

Gratka dla tarnowian. W Mościcach powstanie letni park wodny

Autor Katarzyna Jamróz
Gratka dla tarnowian. W Mościcach powstanie letni park wodny

Zjeżdżalnie, baseny, korty tenisowe, boisko do sportów plażowych, alejki spacerowe. To tylko niektóre atrakcje, które już niedługo będą czekać na tarnowian.

Firma MTM Budownictwo Sp. z o.o, wygrała przetarg na realizację letniego parku wodnego w Mościcach. Inwestycja występuje pod nazwą „Budowa infrastruktury sportowej dla Igrzysk Europejskich 2023”. Po zakończeniu sportowych zmagań to tarnowianie będą jej głównymi beneficjentami, ponieważ w efekcie powstanie letni park wodny, który zastąpi stary i zniszczony kompleks basenowy.

W 2023 roku Kraków i Małopolska będą gospodarzami Letnich Igrzysk Europejskich. Część rozgrywek zaplanowana została w Tarnowie, w związku z tym konieczne jest rozbudowanie niezbędnej do tego celu infrastruktury. Według dotychczasowych ustaleń, w ramach Igrzysk Europejskich w Tarnowie odbywałyby się zawody we wspinaczce, badmintonie, plażowej piłce ręcznej, plażowej siatkówce oraz plażowej piłce nożnej.

Największą inwestycją służącą igrzyskom będzie budowa kompleksu przeznaczonego do rozgrywek w dyscyplinach plażowych, który powstanie w miejscu starego kompleksu basenowego w Mościcach. Na inwestycję Tarnów otrzymał z budżetu państwa 25 mln 200 tys. zł, kwota ta okazała się być niewystarczająca. Po otwarciu ofert przetargowych okazało się, iż najniższa z nich opiewa na kwotę 34 mln 286 tys. zł. Tarnowscy radni, głosami członków Klubu Koalicji Obywatelskiej i Naszego Miasta Tarnowa, zdecydowali o dołożeniu brakujących pieniędzy z budżetu miasta.

- Na tym 3.5 hektarowym terenie zrealizujemy inwestycję, która po zakończeniu igrzysk służyć będzie nie tylko mieszkańców Mościc i całego Tarnowa, ale również mieszkańcom subregionu tarnowskiego, bo w podobnej skali w naszym najbliższym otoczeniu takich wodnych parków nie ma

– mówi prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Włodarz Tarnowa podkreśla, iż jest to realizacja postulatów tarnowian, którzy po zamknięciu niezdatnego już do normalnego użytku basenu, dopominali się o modernizację lub budowę nowego obiektu. Prezydent miasta dodał, że na budowie letniego parku wodnego się nie skończy.

– Przypomnę, że wynegocjowaliśmy w Warszawie, w rozmowach z przedstawicielami rządu, iż około 20 mln zł przeznaczonych zostanie na inne obiekty sportowe – w tej kwocie mieści się m.in. modernizacja stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego w Mościach. Stadion i teren obok Areny Jaskółka Tarnów, na którym obecnie znajdują się korty tenisowe, będzie miejscem rozgrywania dyscyplin plażowych. W tym celu stadion zostanie zmodernizowany, powstaną piaszczyste boiska do piłki nożnej, siatkowej i ręcznej oraz trybuna dla około1,5 tys. widzów, a na terenie kortów dwa boiska treningowe z tymczasowymi trybunami dla około 200 widzów każda. Na zmodernizowanym stadionie, który po igrzyskach wróci do swoich pierwotnych funkcji, zostanie tarnowianom nowa trybuna. Bardzo ważne jest, że około 35 mln zł zostanie przeznaczonych na drogi i parkingi. Chcielibyśmy także wybudować parking park&ride obok dworca PKP w Mościcach, który – mamy taką nadzieję – kolej wyremontuje do czasu igrzysk

– podsumował.

Według podpisanej umowy, letni park wodny ma być gotowy do połowy maja 2023 roku. W ramach inwestycji mają powstać m.in.: basen rekreacyjny o wymiarach 50 x 21m o głębokości 0,6 - 1,6 m, z częścią pływacką i rekreacyjną oraz mini zjeżdżalnią, kolejny basen z zespołem czterech zjeżdżalni (tzw. turbo, cebula, anaconda, i zjeżdżalnia rodzinna czterotorowa), wodny plac zabaw o powierzchni 320 m kw., boisko do sportów plażowych o wymiarach 31 x 44 m, plac zabaw o tematyce marynistycznej, wiata lodowiska sezonowego oraz boiska i kortu tenisowego z nawierzchnią syntetyczną o wymiarach 20 x 40 m. W sumie trzy nowe niecki basenowe będą miały łączną powierzchnię 1500 m kw.

Do tego dochodzą dwa budynki zaplecza techniczno-sanitarno-administracyjnego i budynek kawiarniany z tarasem widokowym.

Cały teren zostanie na nowo zagospodarowany i wyposażony w tzw. elementy małej architektury: staną ławki, stojaki na rowery, stoły do tenisa stołowego, stoły do szachów. Powstaną alejki spacerowe, będą też nowe nasadzenia drzew i krzewów.

Tarnów Małopolska Mościce basen Igrzyska Europejskie
Poglądowe wizualizacje ze wstępnej wersji projektu z 2020 roku.

Tarnów - najnowsze informacje