środa, 27 lipca 2022 12:50

Historyczna chwila. Pierwszy tunel Północnej Obwodnicy Krakowa przekopany [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Historyczna chwila. Pierwszy tunel Północnej Obwodnicy Krakowa przekopany [WIDEO]

W środę 27 lipca koparka pracującą w wykopie tunelu w Batowicach przekopała się do wylotu pierwszego tunelu na S52 Północnej Obwodnicy Krakowa, czyli tunelu w Batowicach.

Na zamieszczonym przez GDDKiA filmie na Twitterze widać jak koparka wybiera ostatnie do przekopu metry sześcienne ziemi.

Do tej pory wykopano ponad 115 000 m3 urobku czyli  materiału ziemnego. W sumie wykopane zostanie 130 000 m3. Tunel pod  wzgórzem w Batowicach ma dł. 496 m.

Droga ekspresowa S52 biegnie przez obszar województw śląskiego i małopolskiego. Docelowo trasa ma mieć długość ok. 143 km. Droga biegnie od granicy w Cieszynie do Bielska-Białej.

Obecnie trwają prace przy budowie Północnej Obwodnicy Krakowa. Jak informuje GDDKiA, obecnie prace koncentrują się przede wszystkim na wzmacnianiu gruntów, ale w niektórych miejscach rozpoczęły się już roboty bitumiczne.

Przekopany dziś tunel pod pod wzgórzem w Batowicach ma długość 496 m. To jeden z trzech tuneli zaplanowanych na tym odcinku nowej trasy. W ciągu S52 powstaną jeszcze tunele pod rzeką Prądnik i miejscowością Zielonki o długości 653 m oraz pod wzgórzem Syberia na terenie Krakowa o długości 95 m.

W ciągu trasy ekspresowej powstanie w sumie 27 obiektów inżynierskich, 4 km murów oporowych, 25 km dróg dojazdowych do obsługi przyległych terenów oraz dwa tunele. Wybudowane zostaną węzły w Modlnicy, Zielonkach, Węgrzcach i właśnie w Batowicach, w miejscu skrzyżowania z drogą powiatową nr 1256 K.

fot. screen Tt GDDKiA

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka