czwartek, 26 sierpnia 2021 14:07, aktualizacja 3 lata temu

Internet mobilny w górach - jak zapewnić sobie niezakłócony zasięg?

Autor kal
Internet mobilny w górach - jak zapewnić sobie niezakłócony zasięg?

Internet mobilny w górach - jak zapewnić sobie niezakłócony zasięg?

Zasięg internetu mobilnego jest uzależniony od gęstości rozmieszczenia nadajników operatorów telefonicznych. I choć problem z szybkim dostępem do sieci w dużych miastach praktycznie nie występuje, na mapie Polski wciąż są białe plamy, gdzie zasięg jest bardzo słaby. Niestety, należą do nich także niektóre obszary górski m.in. w Małopolsce, które są chętnie odwiedzane przez tysiące turystów.

Białe plamy zasięgu

Zasięg telefonii komórkowej oraz internetu mobilnego obejmuje cały kraj, z wyjątkiem miejsc słabiej zaludnionych, także w Małopolsce. Na szczęście operatorzy rokrocznie chwalą się kolejnymi inwestycjami w miejscach, gdzie wcześniej nie dało korzystać się ze smartfonów w normalny sposób. To bardzo ważne, ponieważ Internet stacjonarny nie wyczerpuje wszystkich oczekiwań polskich klientów indywidualnych i firmowych. Dostęp do sieci z poziomu smartfona czy innego urządzenia mobilnego jest w dzisiejszych czasach niezbędnym standardem, również w trakcie wakacji w górach. Skoro wspomnieliśmy o Internecie stacjonarnym, przeczytaj artykuł o najważniejszych cechach dobrego łącza domowego i sprawdź aktualne oferty pod adresem https://komorkomat.pl/dobry-internet-domowy/.

Zasięg w górach

Podstawowym problemem w górach jest ograniczona liczba nadajników. Dzięki tym, które istnieją, wiadomo, że największa aktywność operatorów jest odnotowywana w Karpaczu i Zakopanem. Firmy telekomunikacyjne muszą zresztą mierzyć się z ogromnym zapotrzebowaniem na dane – szczególnie w trakcie ferii zimowych, letnich wakacji czy długich weekendów (np. świątecznych, noworocznych, majowych itd.).

Do niedawna regulacje prawne znacznie utrudniały stawianie nadajników w miejscach budzących wątpliwości np. ze względu na naturalny, przyrodniczy charakter. Mimo to operatorzy w ostatnich latach znacząco poprawili zasięg na najpopularniejszych szlakach, np. dzięki nadajnikom w Tatrach (m.in. Dolina Roztoki, Morskie Oko).

Gęstsza sieć nadajników oznacza lepszy zasięg na szczególnym terytorium – górzystym i leśnym, oddalonym od miejsc zamieszkania i rozwiniętej architektury, za to z licznymi, naturalnymi przeszkodami. Turyści bardzo kibicują tym zmianom, ponieważ smartfon w zasięgu sieci zwiększa poczucie bezpieczeństwa i daje więcej możliwości „doświadczania” wędrówek, np. z użyciem aplikacji mobilnych.

Jak mieć lepszy zasięg w górach?

Planujesz wyjazd na Podhale? Zamierzasz wędrować po Tatrach? Nie zmienisz ukształtowania terenu ani nie przyspieszyć inwestycji w kolejne nadajniki, ale wciąż masz pewien wpływ na sposób korzystania ze smartfona z dostępem do Internetu mobilnego.

Gdy będziesz na miejscu i zaplanujesz trasy, sprawdź je pod kątem zasięgu na mapach lub w specjalnych aplikacjach mierzących jakość połączeń. Jeśli chcesz dzwonić przez popularne komunikatory lub wykonywać inne sieciowe aktywności, rób to w miejscu z najlepszym, najmocniejszym zasięgiem. Czasami przejście kilku, kilkunastu metrów diametralnie zmienia jakość połączenia, dlatego w razie potrzeby zachowaj czujność.

Przed urlopem zapoznaj się z opiniami turystów, np. na forach i w mediach społecznościowych, aby dowiedzieć się, czy w danym miejscu jest dobry zasięg. Możesz także wyłączyć i włączyć dane, aby połączyć się automatycznie z nadajnikiem emitującym najsilniejszy sygnał lub zdecydować się na korzystanie z telefonów dostosowanych do obsługi sieci w najwyższych standardach 4G/LTE oraz 5G. Z kolei na stronie https://komorkomat.pl/ porównasz ceny urządzeń mobilnych i ofert abonamentu. Wybór operatora i urządzenia może zaważyć na Twoim komforcie w trakcie górskich wakacji!

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka