czwartek, 2 stycznia 2025 11:32, aktualizacja 2 dni temu

Inwestycje i walka z cyberprzestępcami. Co wydarzyło się w MPK?

Autor Krystian Kwiecień
Inwestycje i walka z cyberprzestępcami. Co wydarzyło się w MPK?

Przełom roku to zawsze czas podsumowań. Nie inaczej jest z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji (MPK) w Krakowie. To był ważny rok ich działalności.

W 2024 roku MPK w Krakowie ogłosiło ambitne plany zakupowe, które miały na celu unowocześnienie taboru komunikacji miejskiej oraz dostosowanie go do rosnących potrzeb transportowych mieszkańców miasta.

Przewoźnik zaplanował dostawę niemal 300 nowych pojazdów, zarówno autobusów, jak i tramwajów, zróżnicowanych pod względem rodzaju napędu. W ramach przetargów ogłoszonych przez MPK zaplanowano zakup:

  • 245 pojazdów z silnikami spełniającymi normę ochrony środowiska Euro 6, co świadczy o dążeniu do poprawy jakości powietrza w Krakowie.
  • 32 autobusy elektryczne, które są krokiem ku przyszłościowej. zeroemisyjnej komunikacji miejskiej.
  • 10 autobusów zasilanych wodorem, co stanowi innowacyjne rozwiązanie w dążeniu do czystego transportu.

Nowe tramwaje

MPK zainwestowało także w rozwój sieci tramwajowej. Ogłoszono trzy przetargi na zakup do 90 nowych tramwajów, które będą jednokierunkowe i dwukierunkowe, o długości przekraczającej 30 metrów, a także o długości ponad 40 metrów. Zakup nowych tramwajów ma na celu stopniowe wycofywanie starszego taboru, w tym wysokopodłogowych tramwajów, które zostaną zastąpione nowoczesnymi pojazdami.

Podsumowujemy 2024 rok. Zaczynamy od ogłoszonych przez MPK w mijającym roku planów zakupowych. 👉Obejmowały one w sumie...

Opublikowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie Środa, 1 stycznia 2025

Wzrost potrzeb transportowych

Rok 2024 okazał się rokiem intensywnego wzrostu potrzeb transportowych w Krakowie. Wzrost liczby przejechanych kilometrów przez pojazdy MPK był wyraźny:

  • Tramwaje przejechały o 720 000 km więcej niż w roku poprzednim (wzrost o 5%).
  • Autobusy przejechały o 1 400 000 km więcej (wzrost o 3,5%).

W odpowiedzi na te potrzeby MPK uruchomiło 6 nowych linii, a kolejne 7 zostało wydłużonych do nowych końcówek. Po długiej przerwie wznowiono również ruch tramwajowy w rejon Wzgórz Krzesławickich oraz przywrócono kursy do pętli Salwator, co zwiększyło dostępność komunikacji w tych częściach miasta.

  • Zobacz też:
Koniec remontu Zwierzynieckiej. Zmiany w komunikacji miejskiej
Od 21 grudnia wracają tramwaje na Salwator, a ulice Zwierzyniecka i Kościuszki znów przejezdne. Sprawdź zmiany w liniach tramwajowych i autobusowych.

W 2024 roku MPK rozpoczęło także rozwój infrastruktury do ładowania elektrycznych autobusów. Stacje ładowania powstały na Stacji Obsługi Autobusów Wola Duchacka oraz na trzech pętlach: Kurdwanów, Azory, Rżąka. Na zajezdni zaplanowano 35 stanowisk do wolnego ładowania, a na pętlach powstanie 6 stacji do ładowania szybkiego, co ma umożliwić efektywne wykorzystanie floty autobusów zeroemisyjnych.

Zwiększenie Bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo pasażerów i pracowników MPK stało się priorytetem w 2024 roku. W tym celu:

  • Ośmiu radiowozom inspektorów ruchu MPK dostarczono defibrylatory.
  • Kolejne trzy defibrylatory trafiły do kluczowych lokalizacji: na zajezdnie Wola Duchacka, Nowa Huta oraz do Biura Obsługi Klienta przy ul. J. Brożka.
  • Zakupiono defibrylator szkoleniowy, który będzie wykorzystywany w trakcie szkoleń BHP oraz kursów z pierwszej pomocy, zwiększając gotowość pracowników na sytuacje kryzysowe.

Obrona Przed Cyberatakiem

W 2024 roku MPK w Krakowie musiało zmierzyć się z poważnym zagrożeniem związanym z cyberatakami. Grupa hakerów ze Wschodu próbowała zakłócić funkcjonowanie systemów informatycznych, co mogło wpłynąć na komunikację miejską. Dzięki determinacji i pracy pracowników atak nie spowodował żadnych zakłóceń w kursowaniu pojazdów, co świadczy o wysokim poziomie zabezpieczeń.

  • Zobacz też:
“ABW i policja rozpoczęły działania”. Prezes MPK o ataku hakerskim
We wtorek MPK w Krakowie miało sporo kłopotów. Zagraniczna grupa hakerska zaatakowała cyfrowe narzędzia spółki. Poznaliśmy szczegóły i pierwsze decyzje.

Nagrody i Wyróżnienia

Rok 2024 zakończył się dla MPK zdobyciem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, które stanowią dowód na skuteczne wdrażanie polityki zrównoważonego rozwoju oraz otwartości na potrzeby osób z ograniczeniami:

  • Certyfikat „Kulturalny biznes” przyznany przez Zamek Królewski na Wawelu,
  • 2. miejsce w XIX edycji konkursu „Lodołamacze 2024” w kategorii „Biznes Odpowiedzialny Społecznie”,
  • Wyróżnienie #ekoLider 2024 za działania z zakresu ochrony powietrza oraz oszczędności energii,
  • Motorniczowie Ola i Marcin zajęli 3. miejsce w europejskich zawodach motorniczych we Frankfurcie nad Menem.

fot: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. / Facebook

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka