15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwyczajowo znanego jako święto Matki Boskiej Zielnej. Dla Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej to jeden z najważniejszych dni w roku.
W związku z sytuacją epidemiczną, która spowodowała, że nie odbyły się Misteria Męki Pańskiej, pod znakiem zapytania znalazły się także inne kalwaryjskie święta z udziałem wiernych. Jednak poluzowanie obostrzeń sanitarnych sprawiło, że możliwa stała się organizacja uroczystości Odpustu Wniebowzięcia NMP, choć ze zmianami.
O planowanym przebiegu tegorocznych odpustowych obchodów porozmawialiśmy z o. Tarsycjuszem Bukowskim OFM z Biura Prasowego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Ojcze Tarsycjuszu, również w tym roku tradycji stanie się zadość i tradycyjne obchody Odpustu Wniebowzięcia NMP odbędą się.
– Tak, obchody odpustu ku czci Wniebowzięcia Matki Bożej zostały zaplanowane. Nie było możliwości w Wielkim Tygodniu, by odbyły się Misteria Męki Pańskiej, także cieszymy się, że sierpniowy odpust będzie mógł się odbyć, choć w nieco innej formie, ale dzięki Bogu pielgrzymi na Kalwarię przybywają. Przeżywamy wyjątkowy czas, dlatego modlitwa jest nam wszystkim potrzebna.
Dla nas jest bardzo ważne święto. Kult maryjny w naszym sanktuarium sięga samych początków istnienia Kalwarii, kiedy to Mikołaj Zebrzydowski podarował bernardynom figurę Matki Bożej Anielskiej. Została ona umieszczona w głównym ołtarzu i już wtedy wierni zaczęli otaczać ją czcią. Szczególnie mocno kult Matki Bożej rozwinął się po roku 1641, gdy do klasztoru Stanisław z Brzezia Paszkowski przyniósł obraz Matki Bożej Płaczącej, nazywanej dzisiaj Kalwaryjską. Obraz uznano za cudowny. Modlący się przed nim wierni doświadczają łask i cudów za pośrednictwem Maryi. Sierpniowe obchody maryjne od dawna gromadzą pielgrzymów, którzy modlą się na dróżkach Matki Bożej i przed Jej cudownym obrazem.

W Kalwarii Odpust Wniebowzięcia NMP jest jednym z najważniejszych świąt maryjnych i zawsze obchodzony z wielkim nabożeństwem oraz z dbałością o odpowiednią oprawę.
– Tak. Zdecydowanie można powiedzieć, że odpust Wniebowzięcia Matki Bożej jest najważniejszym świętem maryjnym dla sanktuarium obok Święta Narodzenia Maryi i Niepokalanego Poczęcia NMP, jednak uroczystości sierpniowe są rozłożone na cały tydzień odpustowy. Rozpoczynają się w niedzielę przed 15 sierpnia Procesją Boleści Maryi, która wyrusza z bazyliki do Domku Matki Bożej. Następnie w piątek odbywa się Procesja Pogrzebu Matki Bożej z kaplicy Domku Maryi do kościoła Grobu Matki Bożej, a w ostatnim dniu, w niedzielę po 15 sierpnia, odbywa się procesja Wniebowzięcia NMP z grobku do bazyliki i suma odpustowa przy ołtarzu polowym.
Kalwaryjską tradycją jest udział asyst w procesjach, które tworzą barwny pochód modlitewny. Pomiędzy nimi orkiestry dęte grają marsze i pieśni maryjne, co dodatkowo dodaje splendoru i szczególnej atmosfery. Kalwaria jest takim miejscem, w którym trzeba być, by osobiście przekonać się o specyfice tego miejsca. Wszystko jest zewnętrznym wyrazem wiary ludu Bożego we Wniebowzięcie NMP, bo w tym wydarzeniu widzimy zapowiedź tego, co czeka nas po śmierci – życia wiecznego z Bogiem w niebie.


Choć obchody odpustowe są zaplanowane, obowiązuje reżim sanitarny. Jak wpłynie on na przebieg uroczystości?
– W planie pozostały jedynie główne punkty programu. Nie będzie wydarzeń towarzyszących, np. Dzień Młodych został zmieniony – odbędzie się tylko Droga Krzyżowa na dróżkach i wieczorna modlitwa zakończona Eucharystią. Kalwaryjskie sanktuarium rozłożone na prawie 7 kilometrach daje warunki do zachowania bezpieczeństwa oraz obowiązujących zasad sanitarnych. Apelujemy do wszystkich o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa: zachowywanie dystansu oraz zasłanianie ust i nosa nawet w przestrzeni otwartej podczas procesji, czy Mszy św. Jest to wyraz odpowiedzialności oraz zachowania przykazania miłości bliźniego. Dostępne są płyny dezynfekcyjne do rąk, w recepcji Domu Pielgrzyma można nabyć jednorazowe maseczki ochronne. Możemy modlić się wspólnie i czuć się bezpiecznie. W sanktuarium odbywa się także całodzienna transmisja na żywo, więc osoby obawiające się, również mogą uczestniczyć w modlitwie ze swojego domu.
Ojcze, jak w tym roku w związku z koronawirusem przebiegać będą uroczystości?
– Tegoroczne obchody rozpoczną się w niedzielę 9 sierpnia. O godz. 13:00 rozpocznie się Msza święta, a po niej wspomniana już Procesja Boleści Matki Bożej. Poniedziałek, wtorek oraz środa to dni, w których pielgrzymi modlą się na Dróżkach Kalwaryjskich – w grupach lub indywidualnie. W środę – w dniu modlitwy w intencji Ojczyzny, przed bazyliką stanie pomnik Jana III Sobieskiego, który został przygotowany na wzgórze Kahlenberg w Wiedniu. W czwartek będziemy przeżywać Uroczystość NMP Kalwaryjskiej. Sumie o godz. 11.00 będzie przewodniczył Ks. kard. Stanisław Dziwisz. W piątek Procesja Pogrzebu Maryi rozpocznie się Nieszporami o godz. 15.00 pod przewodnictwem bpa Jonasa Ivanauskausa, ordynariusza diecezji koszedarskiej na Litwie oraz abpa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego. Na zakończenie będzie sprawowana Eucharystia przy kościele Grobu Maryi. W samą Uroczystość Wniebowzięcia NMP, wieczornej Eucharystii na Placu Rajskim będzie przewodniczył bp Jan Zając. Centralne uroczystości odbędą się w niedzielę 16 sierpnia. Po Mszy św. o 6:00 przy kościele Grobu Matki Bożej, rozpocznie się procesja Wniebowzięcia Maryi i po niej suma pontyfikalna przy ołtarzu polowym, której będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. Zakończeniem odpustu będą wieczorne nieszpory w bazylice.
Ostatni dzień odpustu będzie szczególnym dziękczynieniem na Kalwarii za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II, Pielgrzyma Kalwaryjskiego, w roku jubileuszu 100. Rocznicy Jego urodzin. Wtedy też Metropolita Krakowski przekaże władzom miasta oficjalny dokument Stolicy Apostolskiej i św. Jan Paweł II zostanie ogłoszony patronem Kalwarii Zebrzydowskiej.
Codziennie będziemy modlić się we wszystkich potrzebach świata, Kościoła, naszej Ojczyzny oraz wszystkich, którzy tego potrzebują. Wielu doświadcza przemożnej opieki Maryi, dlatego to w Jej ręce oddajemy siebie i sprawy obecnego czasu. Zachęcamy wszystkich do modlitwy, a tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą być obecni na Kalwarii, zachęcamy do duchowej łączności z sanktuarium i trwaniu na modlitwie.





Rozmawiał Mirosław Haładyj
Fot.: o. Franciszek Salezy Nowak OFM
